Pokud si půjčujete svatební šaty, závazně je objednejte a pokud jste to ještě neudělala, vyfoťte se v nich – fotky se budou hodit ke kadeřnici, vizážistce i floristce. Nejpozději v tomto období by si měl také ženich koupit nový oblek a samozřejmě i košili a doplňky. Pánové rozhodně nespoléhejte na to, že si den před svatbou obléknete oblek a košili z tanečních, bude vám sedět a bude to stačit. Jestli vám záleží na ovlivnění oblečení hostů, např. v jaké barvě mají přijít nebo máte svou představu třeba o šatech pro maminky, i na tohle je právě teď ideální doba.

Prstýnky závazně

Dalším bodem je závazné objednání prstýnků, zvlášť pokud máte nestandardní velikost prstu nebo chcete nekatalogový prsten – v tomto případě, čím dřív je objednáte, tím líp. Také je čas začít pracovat na menu a rautu, nechat si udělat kalkulace a znovu po případných změnách. Kromě jídla vyberte a objednejte také svatební dort, koláčky a výslužky. Výslužky se tradičně skládaly až na samotné svatbě, ale dnes většina cukráren nabízí, že vám výslužky už dopředu připraví do krabiček a vy je pak jen rozdáte.

Vypadá to jako maličkost, ale tento krok můžu vřele doporučit, ušetří vám spoustu práce. Pak už zbývá jen navštívit floristku a vybrat květiny a dekorace, noste s sebou fotografii svatebních šatů, tvar kytice pro nevěstu a druh použitých květů by se měl odvíjet právě od šatů a také od postavy nevěsty. Výzdobu vám může udělat buď také floristka nebo přímo personál restaurace či jiného objektu, kde bude svatební den probíhat. O výzdobu se můžete postarat i sami, ale pokud se již nacházíte v této části plánování, jistě víte, že čím víc úkolů necháte jiným, tím lépe.

Účes a líčení

V tomto období by vás také měla čekat zkouška u kadeřnice a u vizážistky. Zkoušky jsou dnes naprostý standart, v žádném případě se nenechte přesvědčit o tom, že zkouška není potřeba. I když přijdete ke kadeřnici s fotkou účesu, který chcete mít, je možné, že bude ve finále vypadat úplně jinak, třeba proto, že máte jiný typ a kvalitu vlasů než modelka na obrázku. Proto je třeba udělat zkoušku, abyste to viděla přímo na sobě, pokud necháte česání až na den svatby, nebude třeba čas udělat v nevyhovujícím účesu nějaké změny. Totéž platí i o líčení, to co si vymyslíte, nemusí vypadat tak, jak předpokládáte.

To je hlavní důvod, proč je alespoň jedna zkouška naprostou nutností. Na zkoušku si samozřejmě vezměte s sebou opět fotku šatů. Ideální je naplánovat si zkoušku u kadeřnice i u vizážistky na stejný den, poté se ještě zastavit na zkoušku šatů, abyste viděla vše pohromadě a jako finále to chce nějakou akci jako zatěžkávací zkoušku jestli účes i make-up drží jak má.

Výběr hudby

Dál vás ještě čeká výběr hudby na obřad a teď nemám na mysli výběr hudebníka – výběr kapely případně DJ už proběhl dříve, v tomto časovém období byste už pravděpodobně nikoho nesehnali. Kromě toho zkontrolujte, jestli mají ženich, nevěsta a svědci platné občanské průkazy a jestli budou platné v době svatby, teď je ještě čas zajistit nápravu. Tohle je opravdu důležitý bod, bez platného občanské průkazu vás neoddají. Jednou jsem měla svatbu, kde byl ženich rozvedený, ale proto, že se ve stejném roce, kdy se rozvedl, znovu ženil, nepovažoval za důležité vyměnit si občanský průkaz a měl v něm stále uvedeno, že je ženatý – průkaz se musel na poslední chvíli nechat vyměnit, jinak by svatba nemohla proběhnout.

Doprava hostů

Posledním bodem tohoto období je zajištění dopravy případně pro hosty. Z toho důvodu potřebujete mít od hostů alespoň předběžně potvrzenou účast. Samozřejmě sem patří i zajištění speciálních vozů pro nevěstu a pro ženicha, pokud toužíte například po limuzíně nebo veteránu. Pokud máte všechny hosty víceméně z jednoho místa, je dobrou volbou autobus, který zajistí dopravu všech, aniž by musel někdo řídit.

A pak zůstává nejklasičtější varianta – doprava vlastní, ať už se scházíte u rodičů nevěsty nebo v místě obřadu každý dorazí vlastním autem. Když vyřešíte dopravu na místo, zbývá ještě doprava zpátky, můžete zorganizovat pro všechny rozvoz (v tom případě je drobnou komplikací, když všichni přijedou vlastními auty, v případě dopravy autobusem je problém zase to, že všichni nebudou chtít jet domů ve stejnou dobu), zajistit pro hosty ubytování a druhý den ráno se všichni dopraví domů přesně tak, jak se dostali na místo (to je ale poněkud dražší varianta), nebo pro vás nejjednodušší, ale pro hosty nejméně komfortní – vlastní doprava tam i zpět.

Zajišťovat dopravu nebo ubytování pro hosty samozřejmě není vaší povinností, většina lidí má v dnešní době řidičský průkaz a zvládne se dostat na místo sama a vy nejste povinni řešit, aby mohli na vaší svatbě pít a stejně se dostat domů bez úhony, na druhou stranu to není zase tak velká položka svatebního rozpočtu a i když bývá komplikované to vymyslet, ve finále to může průběh svatby zjednodušit.

Lenka Vostradovská