Pro tuto příležitost pracovníci Souboru lidových staveb Vysočina připravili program s názvem Jsme tu pro vás. Od 10 do 15 hodin návštěvníci mohou v jednotlivých chaloupkách využít nabídky tvořivých dílniček, ale také třeba ochutnat v peci čerstvě upečený chléb a placky z chlebového těsta. Bude možné se potkat s řemeslníky a sledovat ukázky výroby zajímavých předmětů, například dýmek, hrábí nebo ručně tkaných žinylkových textilií.

Vrcholem programu však bude ukázka tradičního obyčeje – stavění tzv. velikonočního stromu a oslavy Věnečku ze Střemošic. O půl jedné odpoledne se všichni příchozí mohou zúčastnit ručního vztyčení ozdobeného stromu a po jeho postavení i tradiční zábavy Věnečku. Obyčeje předvedou obyvatelé ze Střemošic, kteří je udržují po několik generací v téměř nezměněné podobě. K dobré náladě zahraje žesťový kvintet Mrákotínka.

Od zítřka bude také možné poprvé navštívit výstavu připravenou ve statku z Mokré Lhoty, která dá nahlédnout do zákulisí práce v muzeu v přírodě. „Program, který jsme k zahájení letošní sezóny připravili, i nová výstava jsou malou ukázkou toho, co všechno mohou muzea v přírodě návštěvníkům a zájemcům o lidovou kulturu zprostředkovat. Umožní nahlédnout do minulosti i současnosti udržování a předávání tradic," upřesňuje vedoucí správy SLS Vysočina Ilona Vojancová. (mv)