Vojáci z konvoje americké armády, kteří z neděle na pondělí přenocovali v Pardubicích, opustili město v půl desáté dopoledne. S vojáky se přišly rozloučit desítky lidí. Kolona zamířila po „hradubické" čtyřproudovce a poté po dálnici D11 do Prahy, kde se odpoledne spojila s dalšími americkými vojáky, kteří přijeli z Liberce a Vyškova.

Během celého jejich pobytu vojáky vítaly tisíce lidí. Odpůrců dorazilo sotva pár. „Američané by měli vědět, že je v Česku spousta lidí, kteří se na celou situaci dívají jinak než bolševici. Jsem rád, že američtí hoši přijeli. Škoda, že měli sedmdesát let zpoždění," poznamenal v Pardubicích jeden z nadšených fanoušků vojáků Michal Bulis.

Policisté v pondělí při odjezdu vojáků na chvíli zastavili dopravu na příjezdové silnici do města od Přelouče. Americká kolona odjela směrem na Hradec Králové a do Prahy pokračovala po dálnici D11. U brány pardubických kasáren mávali lidé na rozloučenou americkými vlaječkami, mnoho lidí si vojenská vozidla fotografovalo a filmovalo.

Americký konvoj čítající 19 obrněných transportérů Stryker a 25 dalších doprovodných vozidel přijel v neděli do Pardubic z Polska přes hraniční přechod v Náchodě rozdělený na tři části. Ve skupině bylo 135 vojáků a 25 členů doprovodu. V pardubických kasárnách američtí vojáci strávili noc, předtím si veřejnost mohla několik vozidel prohlédnout.

V neděli večer pak vojáci ochutnali pivo v místním pivovaru. Návštěvy pivovaru se jich zúčastnila více než stovka, v kasárnách u letiště zůstali jen ti, co měli službu či hlídku.

Z kasáren vojáky na nádvoří pivovaru přivezly tři autobusy. Následovala první ochutnávka piva a prohlídka varny. „České pivo je velmi dobré, děkuji vám," řekl důstojník jednotky po příjezdu do pivovaru. Vojáci si také prohlédli tanky s pivem ve sklepení pivovaru. Pak se přesunuli do pivovarské restaurace na večeři.

Výrazná část amerických vojáků si poručila výhradně nealkoholické pivo. „Někteří jsou stále ve službě a platí u nich tedy nulová tolerance, část z nich jsou například řidiči," řekl český důstojník, který americkou skupinu doprovázel.

Návštěvou pivovaru čeští hostitelé Američanům vyplnili večerní osobní volno. Původně prý přemýšleli i o procházce Pardubicemi, čemuž ale nepřálo deštivé počasí.

Američtí vojáci se vracejí z cvičení v Pobaltí na základnu v Německu. V Praze se všechny tři konvoje spojily. Ve středu 1. dubna konvoj ve třech kolonách odjede po dálnici D5 z Prahy kolem Plzně do Německa.