Politické subjekty, které ve volební kampani sázely na protiimigrační rétoriku, ve volbách neuspěly. Nejblíže ke vstupu do zastupitelstva měla Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura, nakonec však získala 4,72 procenta hlasů. Uskupení Osobnosti Pardubického kraje vedené radním pro dopravu Jaroslavem Duškem (SPO), které se proti imigrantům dlouhodobě vymezovalo v rozsáhlé billboardové a inzertní kampani, volilo 3,14 procenta lidí. Ostatní subjekty zdůrazňující téma migrantů získaly kolem jednoho procenta hlasů i méně.

Online reportáž

V krajských volbách před čtyřmi lety získali sociální demokraté 12 mandátů, volilo je 21,31 procenta lidí. KSČM měla o křeslo méně za 18,86 procenta hlasů, deset mandátů a 17,74 procenta voličů měla Koalice pro Pardubický kraj (KPK), tvořená KDU-ČSL, SNK Evropští demokraté a politickým hnutím Nestraníci. Šest křesel připadlo ODS se ziskem 10,90 procenta, po třech kandidátce TOP 09 a Starostové pro Pardubický kraj za 6,25 procenta a Straně práv občanů zemanovci (SPOZ) za 5,31 procenta voličů. Koalici vytvořily ČSSD s KPK a SPOZ.

Ostré lokty
Ohňostroj z pardubických Městských slavností byl ve volebním štábu ANO pokynem k začátku oslav. Sečteno bylo 99,89 procent hlasů a už bylo jasné, že hnutí Andreje Babiše své první krajské volby vyhraje.

„Jsem rád, že voliči neslyšeli na tvrzení, že současné vedení kraje dělá všechno dobře. Vyhráli jsme, ale nesplnil se můj tip, že získáme nad 20 procent hlasů," krotil optimismus lídr ANO a náměstek pardubického primátora Jan Řehounek.

Pokud chce být hejtmanem, bude muset mít „ostré lokty", jelikož výsledky voleb umožňují sestavení koalice i bez vítězné strany. „Už během sčítání hlasů jsme se sešli s Martinem Netolickým a Romanem Línkem, ale žádnou velkou koalici jsme nedohodli," poznamenal Jan Řehounek.

Ten je rád, že se nakonec do krajského zastupitelstva dostalo jen šest stran. Potěšilo ho také, že voliči vyšachovali náměstka hejtmana Jaromíra Duška a jeho Osobnosti Pardubického kraje a také uskupení Východočeši. „Ze stran, které se do zastupitelstva kraje dostaly, si dovedu představit spolupráci se všemi. A to včetně komunistů, se kterými moje rodina nemá dobré zkušenosti," podotkl náměstek primátora.

Právě nízký volební zisk KSČM byl podle Řehounka největším překvapením letošních krajských voleb. „V jednu chvíli jsem se obával, že se do zastupitelstva dostane Okamurova SPD, která lákala jen na protiimigrační rétoriku," dodal Řehounek.

Pokud by se Jan Řehounek stal novým hejtmanem Pardubického kraje, musel by opustit post náměstka primátora Pardubic. Má přitom na starosti dotační politiku a právě v těchto začíná vypisování výzev na čerpání evropských dotací z ITI. Změna na postu náměstka by prý ale čerpání dotací nijak neohrozila. „Hradubická aglomerace je lídrem v ITI. Máme vše schváleno, takže teď už je to spíš na projektových týmech," dodal Jan Řehounek.