Vysoké Mýto 15. března vlajky s hákovým křížem nevyvěsilo. Důvod byl jednoduchý. Okupační armáda do města ten den ještě nedorazila. Zdržel je sníh v podhůří Orlických hor. Prapory tak byly vystaveny až o den později.

„Atmosféra ve městě byla pochopitelně skličující, o to více, že zde byla velká posádka československé armády, která se dvacet let připravovala na obranu republiky a nyní byla bez výstřelu vydána na milost nepříteli,“ vysvětlil ředitel Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě Jiří Junek.

Důstojníci wehrmachtu se ubytovali v místním hotelu Tejnora. A podle ředitele muzea Junka zde docházelo k řadě paradoxních situací. „Německá stráž zdravila české důstojníky, kteří do téhož hotelu chodili na obědy,“ řekl.

Ihned po obsazení se začalo s likvidací československé armády, zbraně Němci vojákům zabavili. Proces likvidace skončil v červnu stejného roku.

O den později, 16. března 1939, vydal Adolf Hitler výnos o zřízení protektorátu Čechy a Morava. Tehdy už vlajka byla vyvěšena i ve Vysokém Mýtě.

Za fotografie děkujeme Regionálnímu muzeu ve Vysokém Mýtě.