„Přestože rekonstrukce se oproti původním plánům protáhla, vše nadále pokračuje podle harmonogramu a v červenci již proběhla plánovaná kolaudace,“ informovala mluvčí Paláce Pardubice Adéla Krpatová.

Obchodní dům je zavřený od října roku 2019. Práce se protáhly kvůli špatnému technickému stavu budovy i nutnosti vybourat celé stropy architektonicky zajímavé budovy.

„Na konci roku 2019 jsme zjistili nevyhovující stav stropních konstrukcí, tuto skutečnost jsme oznámili investorovi a na stavební úřad. Stavba byla v únoru zastavena a veškeré práce přerušeny,“ uvedl tehdy mluvčí Skupiny Metrostav Vojtěch Kostiha. Všechny plánované termíny tak padly a znovuotevření památkově chráněné budovy se odložilo.

Psali jsme:

Bývalý Prior v Pardubicích bude po třech letech otevře na podzim
Bývalý Prior se v Pardubicích otevře na podzim. Teď získal staronový vzhled

Práce finišují

V současné době na budově dělníci dokončují nátěr fasády a spouštějí a kontrolují jednotlivé systémy budovy. V nových obchodech nájemci provádějí finální úpravy, které by měly být hotové do konce srpna.

Prior

Ve svém brutalistickém stylu se vyznačuje osmiúhelníkovými okny upomínajícími na medové plástve, které odkazují k tradičnímu pardubickému medovému perníku.

Původní červeno-oranžová barva byla navržena v souladu s barvami znaku města Pardubic.
Budova získala ocenění v architektonické soutěži v uruguayském Montevideu a šlo také o první stavbu moderního obchodního domu ve Východočeském kraji.
Budova se pyšnila prvními eskalátory v Pardubicích a byla vybavena i moderní vzduchotechnikou

„Dne 16. září můžete přijít na oficiální Grand opening pro veřejnost, který bude doprovázet zábavný program pro celou rodinu spolu se street food festivalem,“ pozvala Pardubáky Krpatová.

Majitel zákazníkům slibuje, že si lépe nakoupí. „Návštěvníci se budou moci těšit na ještě větší výběr zboží, který rozšíří současnou nabídku Paláce Pardubice,“ sdělil jednatel společnosti Atrium Oldřich Špůrek.

Zrekonstruovaný bývalý obchodní dům Prior je nyní přímo propojen se sousedním Palácem Pardubice, a to v garážích, v přízemí a ve druhém nadzemním podlaží. Lidé se mohou těšit i na nové obchody, některé se pak do nových prostor přesunou z Paláce Pardubice. Zrekonstruované prostory nabídnou prodejny elektroniky, hraček, dvoupatrový obchod s oblečením nebo sázkovou kancelář.

Pozornost však přitahuje především prodejna potravin Tesco, která Pardubákům v centru města nejvíce chyběla. „Tesco v Pardubicích plánujeme otevřít ve čtvrtek 15. září,“ potvrdil mluvčí společnosti Michal Kuzmiak.

Zrekonstruovaný bývalý obchodní dům Prior, který je nyní lávkami přímopropojen se sousedním Palácem Pardubice a stává se tak jeho součástí, se v září otevře svým prvním zákazníkům.Zrekonstruovaný bývalý obchodní dům Prior, který je nyní lávkami přímopropojen se sousedním Palácem Pardubice a stává se tak jeho součástí, se v září otevře svým prvním zákazníkům.Zdroj: Deník/Nikola Remešová

Jakmile se tato nová část otevře zákazníkům, dělníci se přesunou do původních prostor Paláce Pardubice. Tam dojde například k rozdělení a vytvoření pasáže od eskalátoru ve druhém patře před původní prodejnou New Yorker, vybudování dvou nových prodejen nebo rozšíření jednoho stávajícího obchodu.

Stavební a rekonstrukční práce v obchodním domě Tesco (dříve také Prior)pokračují dle plánovaného harmonogramu. K otevření má dojít na podzim roku2022.
Rekonstrukce Tesca, dřívějšího Prioru, míří do cíle. Podívejte se dovnitř

Prior a jeho technické vymoženosti

Slavností otevření Obchodního domu Prior proběhlo v září roku 1974. Nabídka zboží byla rozdělena podle sortimentu, nikoli podle značek.

Prodejny

Nové prostory nabídnou potravinářský řetězec Tesco, prodejnu oděvů New Yorker, elektroniku Datart, sázkovou kancelář Fortuna nebo hračkářství Sparkys.

V přízemí se tak mezi běžnými potravinami nabízelo i papírnictví, ve druhém patře zákazníci mohli pořídit jak televizi, tak i oděvy. Poslední, třetí nadzemní podlaží sloužilo jako administrativní oddělení a nacházela se zde zaměstnanecká jídelna a šatny. Součástí celé budovy již tehdy byly technické vymoženosti jako eskalátory či samootevírací dveře.

„To bylo vždy první místo, kam jsme v šli, když jsme přijeli do Pardubic,“ vzpomínala na historickou budovu Lenka, která se už těší, až se obchodní dům znovu otevře.

Od roku 2007 sloužil objekt OD Prior jako hypermarket britského řetězce Tesco – v přízemí se nacházela prodejna potravin, ve druhém patře textil a ve třetím dětské oddělení. Od roku 2019 patří pod obchodní centrum Palác Pardubice.