Desítky lidí se v sobotu krátce po poledni sešlo před budovou bývalé četnické stanice v centru Hradce Králové. Chtěli být svědky historické události odhalení pamětní desky „televiznímu" četníkovi Josefu (Karlu) Arazimovi.

Mezi mrazem prokřehlými diváky byl jak duchovní otec Četnických humoresek Michal Dlouhý, tak i dcera předobrazu velitele pátračky Karla Arazíma - Alenka Smolková.

Josef Arazim
Josef Arazim se narodil 20. listopadu 1898 v obci Sedlčánky (Český Brod).
Na jaře roku 1916 byl odveden a povolán k 10. pěšímu pluku v Mladé Boleslavi. V roce 1917 se dostal na  Italskou frontu, kde byl v přiotráven bojovým plynem a později přeběhl do italského zajetí, kde přihlásil do československé zahraniční armády.
V roce 1921 nastoupil svou dlouholetou službu v československých bezpečnostních sborech. Zemřel v Hradci Králové v roce 1975.

Televizní vzpomínky

Při odhalování desky jejího milovaného tatínka neskrývala dojetí. „Byl to nejlepší táta a ty nejhezčí vzpomínky na něj mám stále hluboko v srdci," řekla se slzami dojetí Alenka Smolková, která se na tátu „zlobí" jen v jednom. „Byl to obětavý a citlivý člověk. Jen to jméno mi mohl dát jiné. Alenka bylo jeho přání, ale pro mě je to celoživotní mínus," řekla s laskavostí v hlase a zabrousila také do televizního umění, které ji tatínka stále připomíná. „Když se koukám na Četnické humoresky, tatínka tam vidím. I kvůli tomu mám tento seriál moc ráda," uvedla Alenka Smolková s tím, že jak odhalení desky v „rodném" Hradci Králové, tak i samotný seriál je podle ní to nejlepší zadostiučinění. Nemilosrdná doba po konci druhé světové války se totiž k četníku Arazimovi a jeho rodině nezachovala zrovna přívětivě. Po válce Josef Arazim sloužil na několika služebnách SNB v pohraničí a později především na Královéhradecku. Nakonec  byl v hodnosti staršiny přeložen do trvalé výslužby a jako „nespolehlivému legionáři a četníkovi" mu byl jen s notnou dávkou štěstí přiznán odpočivný důchod.

Do roku 1961 pracoval jako vrátný v Parku oddechu a kultury v Hradci Králové. Jelikož na podzim roku 1962 prodělal infarkt, ukončil pracovní poměr a začal pobírat od roku 1963 starobní důchod. Josef Arazim zemřel v Hradci Králové 14. listopadu 1975.