Více než dvě desítky let osiřelý areál Tesly v Pardubicích stále láká zloděje kovů. Strážníci tam už několik zlodějů chytili. Jednou našli podezřelého schovaného v rozvodné skříni. Měl u sebe štípačky a měděné dráty. Rozsáhlý areál policisté kontrolují každý den, někdy mají s sebou i vycvičené psy.

„Areál patří městu a jsou v něm stále zbytky původního vybavení. Díky tomu, že jsou vysoké ceny kovu ve výkupnách, je to pro zloděje atraktivní místo," vysvětlila psovodkyně Markéta Nikolínková, která v těchto dnech s tříletým rotvajlerem Andym objekty procházela.

Areál má rozlohu 2,5 hektaru, projít všechny budovy policistům trvá asi hodinu.
Strážníci už v minulosti vyplašili muže, který si místo obhlížel, jiné podezřelé chytili na místě. Nejvíc kuriózní bylo dopadení muže, který se před hlídkou schoval do rozvodny elektřiny.

Zvuky ze skříně

„Byla už tma a nebyl v ní vidět. Ale ze skříně se pořád ozývaly zvuky. Když si strážníci posvítili baterkou dovnitř, byl tam zloděj. Pán seděl schoulený v rohu skříně. Teď bude na státní policii, jak případ kvalifikuje," řekla mluvčí pardubické městské policie Lenka Uskobová.

Městští policisté kromě Tesly hlídají i prázdná Masarykova kasárna a bývalé Východočeské tiskárny. Dříve to byla i nedostavěná hala ČSTV a chátrající areál továrny mlýnských strojů Prokop. Nemovitosti jsou už ale zdemolované.
Areál Tesly vlastní město a hledá kupce. Opuštěný je od konce 90. let. Jediný kupec, což byla společnost Foxconn, se nakonec na přelomu nového tisíciletí rozhodl postavit továrnu jinde a za symbolickou korunu areál přenechal kraji.

Před dvěma lety Teslu hejtmanství městu darovalo s podmínkou, že vybuduje kvalitní dopravní napojení do blízké nemocnice. Město zvažuje demolici objektů, vyčištěný areál by pak nabídlo investorům. Za několik měsíců od zveřejnění plánu se však téma na zasedání zastupitelů ještě neprobíralo.

Chtěli muzeum

Místní patrioti přišli s návrhem zřídit v chátrajícím areálu muzeum. Na něj se ale patrně nenajdou peníze.
„Moc bych si toto muzeum přál, ale kdo ho zaplatí? Jsem zastáncem toho, aby se areál zboural. Je to potenciální zdroj problémů. Už ho začínají objevovat bezdomovci a lovci kovů," řekl před časem náměstek pardubické primátorky Michal Koláček.