„V noci se na jednom bloku objevila netěsnost na tlakovém celku, ve sváru u parní komory. Odstavili jsme ho a opravuje se," řekl ředitel elektrárny Luboš Pavlas.

Do provozu by mohl být spuštěn v pondělí ráno. Poslední čtvrtý blok je mimo provoz kvůli velkému nánosu strusky v kotli. Tu je nutné odstranit vodním paprskem nebo mechanicky. Blok měl začít podle odhadů začít pracovat v noci na sobotu.

Problém ovšem je, že ve stejný moment, tedy v noci na pátek, musela být neplánovaně kvůli poruše jednoho bloku odstavena rovněž celá jaderná elektrárna Temelín. A absence dvou elektráren v jeden moment způsobila, že Česko v pátek od půlnoci až do 15. hodiny, kdy začala spotřeba energie díky nadcházejícímu víkendu klesat, elektřinu dováželo ze zahraničí. Záložní zdroje výpadek nepokryly.

„V soustavě v některých hodinách bylo třeba nahradit více než 1000 MW výkonu a během dopoledne se tato hodnota pohybovala okolo 700 MW, což jsou zhruba tři čtvrtiny výkonu jednoho bloku jaderné elektrárny Temelín," uvedla mluvčí společnosti Česká energetická přenosová soustava (ČEPS) Barbora Peterová. Dispečeři ČEPS proto museli zažádat u provozovatelů sousedních přenosových sítí o výpomoc. „Z exportní země jsme se naráz stali importní," dodala Peterová.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Její instalovaný výkon činí 820 MW. Elektrárna loni vyrobila 3,12 TWh elektřiny a na její celkové výrobě v Česku se podílí zhruba 3,5 procenty. Temelín se podílí celou čtvrtinou.