Trasa: Chrudim – Slatiňany – Podhůra – Rabštejnská Lhota – Kochánovice – Slatiňany – (Chrudim)  ~ 18 km
Nenáročný okruh vhodný pro rodiče s dětmi. Doporučujeme trekingová kola.


Trasa Na Báru a zpět přes koňský svět (dlouhá zhruba 18 kilometrů) je nenáročný okruh určený především pro trekingová kola, na který můžete vyrazit i s dětmi. A jak už název napovídá, zavede vás do lesů na Podhůře v okolí rozhledny Bára i ke slatiňanskému hřebčínu.


Jízdu zahájíme v Chrudimi, odkud nás cyklotrasa 4112 provede podél řeky Chrudimky až do Slatiňan. Zde si přijdou na své milovníci historie i koní. Stezka se totiž klikatí okolo zdejšího zámku a přilehlého hřebčína. Dostanete se až nad zámecký park, který se pyšní s druhou nejbohatší dendrologickou sbírkou ve východních Čechách.

Před zadním vchodem do zámeckého parku odbočte ze silnice třetí třídy na lesní cestu směr Švýcárna. Nedávno zrekonstruovaný objekt ve svých útrobách hostí interaktivní muzeum starokladrubského koně, které určitě stojí za prohlídku.

Cyklodeník, lišta.

Zelené turistické značky vás potom zavedou hlouběji do lesa až ke Kočičímu hrádku, který udělá radost především těm nejmladším cyklistům. Tato miniatura gotického zámku láká ke hrám už nejednu generaci dětí. Pokud už se dítka dostatečně „vyřádila", následujte modré turistické značky ve směru na Rabštejnskou Lhotu.

V místě rozcestníku modrého a žlutého turistického značení si uděláme další odbočku. Tentokrát se nechte vést žlutou turistickou značkou až k dalšímu zajímavému bodu naší cesty – k rozhledně Bára. Za hezkého počasí jsou z ní vidět i Krkonoše a pokochat se můžete i její originální dřevěnou konstrukcí, která je dílem architekta Martina Rajniše. Bára a její okolí si jistě zaslouží delší zastávku. Na místě nechybí ani občerstvení.

Pokud máte stále dostatek energie, neváhejte vyzkoušet i přilehlý lanový park. Chcete-li naopak zůstat v sedle svého bicyklu, můžete si otestovat svou zdatnost na nově otevřeném příměstském singltreku. Úzká jednosměrná přírodní stezka je sice určená především pro horská kola, i zde ale najdete několik obtížností a vyzkoušet ji mohou i děti. Základní modrý okruh má délku 1,6 kilometru.

Zamáváme Báře a vrátíme se po žluté zpět na na křížení trasy s modrou turistickou značkou odkud se vydáme směrem na Rabštejnskou Lhotu. V lesíku před touto obcí se nachází přírodní památka Na Skalách. Nechte zde chvíli své kolo odpočinout a projděte se kolem skalních útvarů, které které byly v dávné minulosti příbojovou zónou druhohorního moře.

Odsud naše cesta míří po žluté k prvnímu ze soustavy Kochánovických rybníků – k Pernému. Nedaleko stojí ve stráni tzv. Tyrolský domek. Budova z 19. století inspirovaná stavbami alpských chat je domovem slatiňanských skautů.

Cyklotrasa 4177 nás navede zpět na Slatiňany k výletní restauraci Monaco. V této půvabné lesní restauraci s kouzelným výhledem do okolní krajiny můžete doplnit síly, než se po cyklotrase 4112 vydáte zpět do Slatiňan a poté do Chrudimi.

Zajímavosti na trase
Interaktivní muzeum starokladrubského koně se ve zrekonstruovaném objektu slatiňanské Švýcárny poprvé otevřelo pro veřejnost 29. června 2012. Opravy přišly bezmála na 25 a půl milionu korun. Za první rok muzeem prošlo více než pět tisíc návštěvníků. Švýcárna:

Rozhledna Bára II na Čertově skalce v Podhůře byla otevřena pro veřejnostZe Státního zámku Slatiňany a zdejšího hřebčína je to jen kousek do interaktivního muzea starokladrubského koně, které se usídlilo v zrekonstruované budově Švýcárny.
Můžete si zde mimo jiné vyzkoušet jízdu na kočáře nebo zhlédnout odborné i tematické filmy o koních.

Rozhledna Bára:

Rozhledna Bára II na Čertově skalce je součástí Rekreačních lesů Podhůra.
Autorem atypické a unikátní dřevěné konstrukce je architekt Martin Rajniš.
V blízkosti najdete lanový park, občerstvení, dětské hřiště, lesní tělocvičnu nebo singltrekovou dráhu.