Policie a hasiči na mělických písnících pátrali v neděli večer po ztraceném jedenáctiletém Dominikovi z Vysokomýtska. Ten zde byl s příbuznými. Někdy kolem třetí hodiny se ale nepohodl s kamarády a odešel. Své příbuzné už nebyl schopen nalézt, a tak se vydal domů na vlastní pěst.

Velké pátrání

Rodina kolem osmnácté hodiny policii o zmizení chlapce informovala. K mělickým písníkům se tak začali sjíždět policisté, psovodi a dobrovolní hasiči ze širokého okolí. Pomoc nabídli i místní obyvatelé a lidé z kempů. Desítky lidí tak procházely určené úseky kolem vodních ploch a se soumrakem byl povolán dokonce i policejní vrtulník s termovizí. V té chvíli ale přišla dobrá zpráva. Policejní hlídka chlapce nakonec našla. U Sezemic, téměř třicet kilometrů od místa, kde jej desítky záchranářů hledaly.

Napomohly tomu zřejmě i tipy od čtenářů Deníku, kteří reagovali na informace o pátrání a žádost o pomoc uveřejněné na webu, facebooku i twitteru.

„Na jejich základě se nám několik lidí ozvalo na linku 158 s tím, že viděli samotného chlapce jít po silnici mezi Valy a Pardubicemi. Policejní hlídky se proto vydaly prověřit silnice vedoucí na Vysoké Mýto," uvedla mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.

„Jsme rádi, že pátrání skončilo šťastným koncem. Jako poučení z událostí ale chceme rodičům zejména teď v době dovolených, kdy se s dětmi mohou ocitnout i na neznámých místech, připomenout, že je nanejvýš vhodné s potomky předem probrat právě řešení situace, kdy se ztratí," upozornila Janovská.

Takhle zrovna ne

Právě případ jedenáctiletého Dominika je sice se šťastným koncem, ale jinak je modelovým případem toho, jak by se situace vůbec stát neměla.

„Rodičům doporučujeme, aby své dítě důkladně poučili, že v případě, kdy se ztratí, ať setrvá na místě a co nejdříve požádá nejbližšího dospělého o pomoc. Stačí pak vytočit linku 158 a policisté už potřebné věci zařídí. Nespoléhejte jen na to, že má dítě mobilní telefon. Přístroj může ztratit, rozbít, může se vybít," připomíná Markéta Janovská.