„Situace je poslední kapkou v již přeteklém poháru trpělivosti s touto vládou, měla by skončit bez ohledu na to, jak se situace nakonec vyvine," řekl včera například jindy umírněný hradecký šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Chce předčasné volby a neopomněl zdůraznit, že „lidovci by se jako představitelé středového proudu, kterým jde o dobrou a kvalitní správu, měli do sněmovny vrátit".

Ambiciozním SPO – Zemanovcům by prozatím stačila úřednická vláda, ve vysoké politice totiž už svého koně mají – prezidenta. A jejich šéf, Zdeněk Štengl z Pardubicka, ho vyzývá jako autoritu, která by vládní krizi mohla vyřešit; jako hrázného, který by měl pomoci vypustit kapříkům z ODS rybník. „Oni sami si ho totiž nevypustí, vědí, že jim ve volbách už pšenka nepokvete," prohlásil Štengl.

Celé to divadlo však provází zoufalý nedostatek informací, na což také řada východočeských politiků napříč spektrem poukazuje.

„Policie a státní zastupitelství rozjely monstrózní akci, aniž by informovaly veřejnost a ústavní činitele. Dokud se nedozvíme, o co přesně jde, je demise vlády předčasná," řekl trutnovský starosta za ODS Ivan Adamec.

Nepřehledná situace ovšem vadí i mnohým východočeským sociálním demokratům. Okamžitou demisi vlády kvůli vyhrocené situaci proto výslovně nepožaduje ani zdejší senátor ČSSD Radko Martínek. „Chápu, v jaké je Nečas těžké pozici, a měl by své kroky dobře zvážit. Na místě je zdrženlivost," řekl Martínek.

ANKETA: Premiér Nečas je v krizi, vláda v křečích. Co vy na to?

Věra Uličková, Chrudim
Nerada se na toto téma vyjadřuji, ale o současné politické situaci si myslím jen to nejhorší. Je to špatné, policejní zásah tak schvaluji. Podle mě by pomohl hlavně důkladnější dohled nad veřejnými činiteli a větší transparentnost.

Ladislav Kovář, Banín, Svitavsko

Je hrozné, co se u nás děje. Všude, v politice, mezi poslanci i mezi vysokými vládními úředníky je spousta takových, kteří z toho hledí něco vytřískat jen ve svůj prospěch. Měli by všechny kromě těch poctivých vyházet. Na nejvyšší posty by se měli dostat jen ti poctiví.

Petr Kulda, Ústí nad Orlicí

Současné „události" chápu pouze jako další z nekonečné řady politických průšvihů nepravidelně po sobě jdoucích. Navíc v situaci, kdy jsme krmeni masmédii o něčem, co si jako prostý občan nemohu nijak ověřit, zachovávám klid. Leda že by krysy začaly požírat samy sebe, ale to bych byl příliš velký optimista, že? Řešení si v tuto chvíli vůbec neumím představit.

Aleš Zahradník, Rychnov n. K.

Současná situace mne ani příliš nepřekvapuje. Ne po tom, co jsme nuceni prakticky každý den vídat v televizi a číst v novinách. Něco takového muselo přijít. Já jenom doufám, že se to podaří dotáhnout až do konce a že celou kauzu někdo nakonec neuhraje do ztracena. A jak by se to mělo řešit? Především nechat policii dělat její práci a neházet jí při tom klacky pod nohy. Vláda určitě měla odejít už dávno, ale nevím, co by se už muselo stát, pokud by z toho nevyvodila žádné důsledky ani teď.

Pavel Filiač, Jičín

Já žádný návrh na řešení současné politické situace nemám. Nezdá se mi ale moc dobré, že si policie prostě přijde na úřad a někoho si bez odůvodnění odvede.

Jan Kovář, Pardubice

Současná politická situace se mi vůbec nelíbí. Podle mě by měla být vláda okamžitě vyměněna a zavřena. Vždyť si teď děláme ostudu v celé Evropě.

Tomáš Spurný, Hradec Králové

Situace mě hodně překvapila. Zatýkání a razie na Úřadu vlády je na mě silné kafe. Ještě horší je ale fakt, že šéfka kabinetu premiéra Nečase využívala vojenské špiony ke sledování premiérovy manželky z osobních důvodů. 
Uvidíme, jestli vláda něco takového ustojí, nebo jestli půjdeme k volbám. Jsem pro první možnost.

Pavlína Tůmová, Dvůr Králové n. L

Nemám čas politické dění sledovat. Něco jsem sice viděla ve zprávách, ale tam vlastně nic pořádného neřekli. 
V každém případě si myslím, že tahle vláda by už měla skončit.

Jiří Frýba, Hronov

O situaci se zatýkáním ve vrcholných patrech naší politiky mám zatím jen kusé informace. Myslím si však, že bezdůvodně policie určitě nezasahovala. Hlavně aby se všechno opět za nějaký čas nevytratilo do ztracena. Řešení je ale složité. Všechno by se tady muselo otočit o 180 stupňů a muselo by se začít znovu. Politika by se měla dělat z lásky k národu a dát do ní srdce! To už říkali naši dědové. Současní politici to berou jako výnosné zaměstnání a hodně dobrý zdroj příjmů. To je podle mého názoru špatně!