Od dubna do června přenocovalo v hromadných ubytovacích zařízeních v kraji 34,5 tisíce hostů. V meziročním srovnání tak poklesla návštěvnost o 73 procent. Celostátní průměr je však ještě o deset procentních bodů horší (82,9 %).

Podle krajského radního René Živného, který je zodpovědný za cestovní ruch, je letošní rok hodně nestandardní. „Druhé čtvrtletí bylo vůbec velice složité, proto je nutné porovnávat jednotlivé měsíce. Naprosto jiná situace byla v dubnu, kdy kvůli omezení z důvodu koronaviru byl cestovní ruch prakticky paralyzován a nám meziročně klesl počet hostů o 99 procent,“ upozorňuje Živný.

Vlivem rozvolňování drakonických opatření se počty hostů nocujících v kraji dostaly v červnu na optimističtější hladinu. „Pokles byl oproti loňskému červnu o 45 procent. „Pokud vezmeme celé druhé čtvrtletí, tak jsme na tom mezi kraji opravdu nejlépe,“ potvrzuje radní.

Pokud jde o obyvatele kraje, přespalo jich v hromadných ubytovacích zařízení oproti loňskému roku o 71 procent méně. V případě turistů odjinud je jejich počet za druhé čtvrtletí nižší o 89 procent. Mezi hosty ze zahraničí ubylo nejvíc Poláků (93 %), Němců (92 %) a Slováků (81 %).

Z 34,5 tisíce hostů za celé druhé čtvrtletí přijelo do Pardubického kraje jen v červnu rovných 30 tisíc. „Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl 87 tisíc nocí. Průměrný počet přenocování na jednoho hosta (2,5 noci) byl ve srovnání s republikovým průměrem nepatrně nižší a odpovídal hodnotě loňského druhého čtvrtletí,“ přiblížila Hedvika Fialová z krajské pobočky Českého statistického úřadu.

Jak si vysvětlit to, že Pardubický kraj, který je tradičně na chvostu statistik cestovního ruchu, vyšel z koronakrize ze všech českých krajů nejméně poškozen. Podle René Živného je nižší pokles návštěvnosti s přenocováním ovlivněn poměrem domácích a zahraničích hostů, kteří do kraje jezdí.

„Pardubický kraj je tradičně cílem dovolené rezidentů, v roce 2019 to bylo 87,5 procenta všech přenocování. Vyšší podíl domácích turistů má už jen Vysočina a Zlínský kraj,“ vypočítává radní pro cestovní ruch.

Naše Východní Čechy – vaše dovolená

Dobré výsledky přisuzuje krajská samospráva rovněž masivní kampani právě na podporu domácího cestovního ruchu, která probíhá od začátku června. „Orientovali jsme se letos hlavně na propagaci napříč celou republikou nejen v online kampaních, ale také v rozhlase, televizi i tištěných médiích. V běhu máme přes celou letní sezónu motivační soutěže jako Cyklopecky, fotosoutěž Vyfoť se s hradem nebo zámkem, kvíz Naše Východní Čechy a soutěže na sociálních sítích,“ pokračuje Živný.

Hlavními tématy léta jsou podle radního cykloturistika a hrady a zámky Pardubického kraje. „I když jsme tato témata plánovali ještě v době předcovidové, je vidět, že návštěvníkům přesně sedla na tuto letní sezónu. Hrady a zámky nám za měsíc červenec hlásí zvýšenou návštěvnost. Jen doufáme, že zvýšený zájem o turistické cíle se ve třetím čtvrtletí promítne i do obsazenosti ubytovacích kapacit,“ vysvětluje radní.

Pokud jde o návštěvnost turistických cílů, skokanem roku je podle kraje státní zámek Slatiňany. Vloni na zámek, zavítaly pouhé tři tisíce návštěvníků. Letos návštěvnost poskočila na 18,3 tisíc lidí. „Výrazně vyšší návštěvnost mají i zámek Pardubice, hrad Košumberk nebo hrad Svojanov,“ dodává.

Zájem mezi turisty a hosty je i o propagační materiály. „Distribuujeme aktuální tištěné brožury i turistické noviny do všech krajů a také do turistických informačních center a turistických cílů v našem kraji, která avizují velký zájem o propagační materiály,“ uzavírá René Živný.