Sukova síň pardubického Domu hudby hostila o tomto víkendu jak zástupce největší dobrovolnické organizace v republice, tak přehlídku předních politiků. Konal se zde V. sjezd Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.

Sjezd byl volební – dobrovolní hasiči, kteří představují největší občanské sdružení v České republice, zde vybírali svého starostu na další pětileté období. Funkci starosty na sjezdu nakonec ve druhém kole volby obhájil dosavadní starosta Karel Rychter, který hasiče vede už patnáct let.

Přehlídka vlády

Výjimečnost sjezdu v Pardubicích ale tentokrát spočívala i v účasti špiček české vlády. Kromě premiéra Bohuslava Sobotky do Pardubic zamířil ministr financí Andrej Babiš, ministr vnitra Milan Chovanec, místopředseda vlády Pavel Bělobrádek, ale i řada poslanců a senátorů.

Někteří z politiků pojali sjezd i jako volební agitaci. Nejvíce v tomto umění vynikl ministr financí Andrej Babiš (ANO), který se pochlubil tím, že řadu hasičů zná osobně a proto účastníky sjezdu požádal o podporu zavedení registračních pokladen. „Peněz je potřeba a já jako jediný mám úkol ty peníze sehnat. V České republice se z DPH neodvedou miliony, které potřebujeme pro učitele i pro vás. Je to boj proti šedé ekonomice, i za ty poctivé, kteří platí daně," horoval Andrej Babiš.

Ke cti ministra financí ale nutno podotknout, že jako jediný na sjezd dorazil přesně na začátek a zůstal až do odpoledních hodin.

„Vaše práce významně přispívá k zajištění bezpečnosti obyvatel České republiky a přispívá i k práci s mládeží. Dobrovolní hasiči jsou páteří života na venkově a jsem si vědom toho, jakou roli i na těch nejmenších obcích hrajete. Když starosta na malé vesnici potřebuje organizovanou pomoc, jste složka, na kterou se může obrátit. Věřím, že toto není jen můj postoj," zahájil svůj proslov na sjezdu Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Peníze i zákony

Premiér hasičům předestřel také novinky, které jim vláda chystá. „Podařilo se nám zlomit odpor pojišťoven a poprvé půjdou významné finanční prostředky z Fondu zábrany škod na vaši činnost. Vytvoříme fond, do kterého by přispívaly pojišťovny na činnost dobrovolných hasičů. Z 90 milionů korun bude letos poděleno pětačtyřicet obcí. Třicet z nich obdrží částku dva a půl milionu, patnáct z nich částku jeden a půl milionu korun. Tyto finance půjdou na zásahovou techniku a vybavení. A takto by mělo každý rok probíhat rozdělování prostředků," sliboval v Pardubicích hasičům Bohuslav Sobotka.

Jak dalece se toto podaří budou moci hasiči poprvé vyzkoušet v září. Řešení vláda chystá také v sociální oblasti. Zabývat se bude vyplácením náhrad v době nemoci. „Uvažujeme o návratu k systému, kdy by dobrovolní hasiči měli mít nárok na sto procentní náhrady v době čerpání nemocenské dovolené, pokud úraz či onemocnění utrpí při výkonu tohoto povolání. Budeme řešit i hasičský sport a výchovu mladých hasičů," upřesnil předseda sociálních demokratů.

Lidovecká glosa

Přehlídku politických slibů do jisté míry ve svém vystoupení vtipně okořenil místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL): „Nikdo pro vás nemůže udělat tolik, co my vám tady slíbíme. Myslím, že vám všichni říkají, jak jste bezvadní. Já si to myslím taky. Ale důležité asi bude, co předvedeme my," oslovil shromážděné hasiče.

Předseda lidovců si také nenechal ujít téma hasičského desatera z jehož obliby se v předchozím vystoupení vyznával Andrej Babiš. „Ono by stačilo, aby se politici řídili desaterem, které je známé už tři tisíce let a je obsaženo v Bibli. Ono by to stačilo," glosoval Bělobrádek.