Firmy, které jsou kvůli dodávkám uhlí ve sporu, používají argumenty, kterým běžný člověk nemůže rozumět.
Czech Coal například po Elektrárně Opatovice (EOP) chce, aby z dodávaného uhlí vyráběla jen teplo, nikoliv elektřinu. EOP to ale odmítá kvůli neefektivitě.

„Výroba elektřiny a tepla jsou spojené nádoby. Technologické zařízení elektrárny neumožňuje samostatně dodávat teplo bez výroby jistého množství elektřiny. Je technicky i ekonomicky efektivní vyrábět elektřinu a teplo zároveň.  Při výrobě elektřiny vždy vzniká teplo, které se použije na vytápění. Na druhou stranu, elektrárna musí vždy dodat přesně tolik tepla, kolik činí jeho okamžitá spotřeba, zbylé teplo je využito na výrobu elektřiny. Z nákladového hlediska výroba elektřiny a tepla probíhá z velké části na shodném zařízení, což vede ke snížení nákladů na produkci tepla i elektřiny," vysvětlil mluvčí EOP Petr Zadák.

Ve sporu o uhlí se dostala na přetřes také otázka ochrany životního prostředí. Podle informací Deníku došlo od 26. října k navýšení emisního stropu oxidu siřičitého pro opatovickou elektrárnu. Výměnou za to byl emisní strop snížen u Teplárny Malešovice. Oxid siřičitý je znečišťující látka a podle zdrojů blízkých Czech Coalu by to mohlo znamenat, že se EOP chystá na dovážení méně kvalitního sirnatého uhlí z Německa.

„EOP dlouhodobě snižuje emise. Intenzivně se připravujeme na zpřísněné ekologické limity vyžadované evropskou legislativou, které vstupují v platnost od roku 2016. Tyto přísnější ekologické podmínky budeme muset plnit bez ohledu na palivo, které používáme či budeme používat. Veškerá technologická opatření  tak povedou k plnění budoucích opětovně zpřísněných ekologických limitů, jiná možnost ani neexistuje," uvedl Petr Zadák.

Co se týče německého uhlí, jde prý o palivo, které je používáno v továrnách ve velkých německých aglomeracích a splňuje přísnou legislativu.

„Pokud by Czech Coal dodržoval platnou smlouvu s EOP na dodávku plného objemu uhlí, pak by téma jakýchkoliv alternativních dodávek paliva bylo zcela absurdní a irelevantní. Situace však je, jaká je. A jelikož EOP chce být i nadále spolehlivým partnerem pro své odběratele, musí přirozeně hledat alternativy a zabývat se mimo jiné i uhlím s jinými parametry, než je uhlí dodávané firmou Czech Coal," dodal Petr Zadák.