Do krajských voleb se částečně přelila „kroužkovací" revoluce z předloňských sněmovních, které právě v našem kraji tehdy nenechaly kámen na kameni.

Ze 17. místa kandidátky ODS tak například na bronzovou a postupovou příčku vyskočil pardubický zastupitel Jiří Lejhanec. „Kandidoval jsem bez takových ambicí. Chtěl jsem spíš svou osobou podpořit našeho lídra," řekl včera Lejhanec.

Podobného úspěchu dosáhl starosta Poličky Jaroslav Martinů, na kandidátce ODS se do zastupitelstva vyšvihl dokonce z 27. místa.

Ten je však úspěchem nejen překvapen, ale dokonce zaskočen. Už nyní je totiž navíc poslanec. „Tři funkce se nedají stíhat, pokud je mám vykonávat pořádně. Počkám tři měsíce, jestli například nebudou předčasné volby, a poté se rozhodnu, co dál," uvedl Martinů.

Ještě větším rekordmanem je senátor a starosta Horní Čermné na Orlickoústecku Petr Šilar. Na kandidátce lidovecké Koalice pro Pardubický kraj dělal pouze „křoví", uzavíral ji na posledním, 50. místě. A voliči ho vykroužkovali do krajského zastupitelstva. „Se zvolením jsem vůbec nepočítal, ani jsem nedělal žádnou kampaň," směje se Šilar.

Jeho recept na zvolení? Dobré reference, lidé ho prostě dobře znají.

Trochu nečekaně ale usedne v zastupitelstvu rovněž ředitel pardubického gymnázia Marek Výborný.

„Na vyšší posty než zastupitele ve vedení kraje však aspirovat nebudu. Největší odpovědnost cítím za gymnázium," řekl v neděli.