Destinační společnost Východní Čechy, která má na starosti propagaci cestovního ruchu v Pardubickém kraji, založila filmovou kancelář.
Bude se snažit přilákat do regionu filmaře, zároveň také využije dřívějších známých filmových projektů v oblasti pro zvýšení atraktivity kraje pro turisty.

Ekonomický přínos pro místní firmy

„Činnost kanceláře by měla být ekonomickým přínosem pro místní firmy," konstatovala ředitelka Destinační společnosti Východní Čechy Alena Horáková.
„Funguje tak, že tipuje lokace vhodné pro natáčení filmových štábů, pro producenty a lokační skauty. Využije také míst, kde se filmovalo, k propagaci daného místa," prohlásila Alena Horáková.

Filmová kancelář patří k prvním v zemi. Podobné byly založeny v Ostravě a Jeseníkách. V Pardubicích nevznikl nový subjekt, destinační společnost pouze vyčlenila jednoho pracovníka, který bude filmařům pomáhat s vyhledáváním vhodných míst k natáčení, ale třeba i s vyřizováním povolení, jednáním se starosty a majiteli nemovitostí.
Pro filmovou turistiku chce společnost vytvořit propagační materiály využívající fotografie a reportáže o filmech vzniklých v kraji.
Takzvané inspirativní balíčky by měly do regionu přivést více individuálních turistů. Podobná turistika podle slov Aleny Horákové již existuje například v Rakousku, kde zájemci putují po stopách seriálu Doktor z hor.

Paříž zase turistům nabízí okruhy inspirované filmem Amélie z Montmartru.
Příjmy z kanceláře ředitelka společnosti neočekává. Vydělat by ale na natáčení a filmové turistice měli místní podnikatelé, zvláště majitelé ubytovacích zařízení, restaurací, řemeslníci nebo firmy disponující potřebnou technikou. Zvýšit by se měla i návštěvnost památek a informačních center.

Cirkus Humberto, ale i Dobrá voda

V Pardubickém kraji bylo natočeno několik známých filmů. Seriál Cirkus Humberto se vytvářel na Veselém Kopci, Fantomas vysvobodil Arabelu na hradě Kunětická hora. Pardubické krematorium sloužilo jako kulisa známému snímku Juraje Herze Spalovač mrtvol. Režisér Jiří Strach natočil film o největší rukopisné knize světa Codex Gigas, jež vznikla v klášteře v Podlažicích na Chrudimsku, třídílný televizní film Ďáblova lest. Hřebčín ve Slatiňanech na Chrudimsku si filmaři vybrali pro natáčení televizního seriálu Dobrá voda, další seriál Zkoušky z dospělosti vznikal v Chrudimi.
Letos v regionu vznikla romantická komedie Obchodníci. Film by měl jít do kin v květnu příštího roku. Natáčelo se na zámku v Cholticích s krásnou oborou, ale také ve Vysokém Mýtě, Chrudimi a Pardubicích.

Ve statistikách je kraj zatím vzadu

Pardubický kraj zatím turisté spíše opomíjejí. Ve statistikách návštěvnosti a počtu přenocování je dlouhodobě na posledních místech v zemi.
Při přepočtu na počet obyvatel jsou však výsledky podle hejtmanství lepší. „Budeme-li srovnávat intenzitu cestovního ruchu na území kraje, tady poměr počtu přenocování k počtu obyvatel, ukazuje se pozice Pardubického kraje v mnohem lepším světle. V tomto ohledu za sebou nechá Pardubický kraj další čtyři kraje," uvedl vedoucí oddělení regionálního rozvoje a cestovního ruchu krajského úřadu Miroslav Smejkal. (zr, čtk)