„V tuto chvíli se protest či jiné akce k zastavení výroby nepřipravují, nelze však vyloučit, že k tomu nedojde. Mohlo by se tak stát například, pokud se objeví první případ nákazy mezi zaměstnanci,“ říká Formánek.

V pobočkách společnosti, v Pardubicích a Kutné Hoře, které dohromady zaměstnávají 5 tisíc lidí, se dosud žádný pozitivní případ nakažení nevyskytl. „Foxconn neeviduje ve svých závodech jakýkoliv případ související s nákazou novým koronavirem. Doma v tuto chvíli zůstává 26 lidí z preventivních důvodů a kvůli přísným nařízením naší společnosti či z rozhodnutí krajského hygienika,“ potvrdila Deníku mluvčí Radmila Čukatová.

Podle viceprezidenta společnosti Nickya Monaghana Foxconn aplikuje všechny doporučené zdravotní, bezpečnostní a hygienické postupy nařízené českými zákony, vládou i firemními směrnicemi. „Vlády, telekomunikační společnosti, vzdělávací instituce a nemocnice bojující proti koronaviru v první linii se na nás obracejí, abychom jim pomohli zajistit jejich fungování,“ vysvětluje viceprezident Monaghan.

Zdraví je prioritou

Foxconn v Česku vyrábí výpočetní, komunikační a zdravotnickou techniku. „Jako dodavatel a partner hraje Foxconn klíčovou roli při zajišťování kritické technologické infrastruktury v oblasti IT a zdravotnictví na globálním trhu. Podaří-li se nám díky zvýšeným bezpečnostním a hygienickým opatřením udržet závody otevřené, přispějí i naši zaměstnanci k celosvětovému úsilí v boji proti pandemii,“ uvedl Nicky Monaghan.

Přestože, se vedení Foxconnu snaží udržet výrobu, zdraví zaměstnanců je podle Radmily Čukatové jednoznačně hlavní prioritou firmy. „Foxconn nadále aktivně spolupracuje s vládními představiteli, zástupci odborů a zaměstnanci a oceňuje jejich konstruktivní přístup a společné úsilí udržet výrobní závod otevřený,“ přiblížila.

Opatření, která mají zamezit rozšíření nákazy mezi zaměstnanci, zavádí firma postupně už od ledna. Počínaje čtvrtkem dostávají všichni zaměstnanci ve výrobě od společnosti roušky. Při vstupu do areálu probíhá namátkové měření teploty, zaměstnanci si musí povinně dezinfikovat ruce. Firma pro zaměstnance zavedla bezplatnou dopravu po Pardubicích, aby nedocházelo ke koncentraci cestujících na malém prostoru, jezdí paralelně dva vozy.

„Naše návrhy se firma snaží akceptovat, v tomto ohledu se situace citelně zlepšila.“ připouští Tomáš Formánek. Ne všichni zaměstnanci jsou pro přerušení výroby, někteří mají obavy, aby nezůstali bez příjmu. „Situaci monitorujeme, na vzorku zaměstnanců jsme postoj k přerušení výroby zjišťovali. Pokud budeme mít jednoznačný signál, že si kritické množství zaměstnanců zastavení výroby skutečně přeje, podnikneme takové kroky, abychom jejich přání prosadili,“ dodává Tomáš Formánek.