Na pomoc svým kolegům odjelo opět 19 hasičů ze všech územních odborů profesionálních hasičů Pardubického kraje. Nová posila vystřídá unavené hasiče, kteří zasahují v národním parku od úterý 26. července. „Dle nových nočních pokynů z generálního ředitelství byly ještě v noci vyslány další posily a tentokráte i z řad dobrovolných hasičů z našeho kraje. V sobotu 30. července tak budou v Hřensku i dvě dobrovolné jednotky hasičů, a to JSDH Hostovice a Kladruby nad Labem,“informovala mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Ohnivé Hřensko jinak: Stojí po boku hasičů v první linii, v ruce má ale foťák
Ohnivé Hřensko jinak: Stojí po boku hasičů v první linii, v ruce má ale foťák

Hasiči na místě pomáhají nejen s hašením požárů ale také například s naváděním vrtulníků. Zásah je pro hasiče fyzicky velmi náročný, a to vzhledem k velmi členitému terénu, který klouže po jehličí či kůře. Překážky tvoří popadané nebo pokácené stromy i trčící větve. Po psychické stránce je to ale také náročné.

„Musíme se stále vracet na místa, kde jsme již porost uhasili a znovu a znovu prolévat povrch velkým množstvím vody. Máme také strach, aby neshořely další domy. Děláme vše proto, aby k tomu nedošlo," sdělil Petr Dvořák, velitel prvního odřadu hasičů z Pardubického kraje.