Pardubičtí hasiči v létě trénují na jezech, kde je rychlý proud,  učí se v místech, kde je problematické zastavit nad jezem, seznamují se s charakterem různých jezů a přístupu k vodní hladině. Při výcviku jsou vybaveni ochrannými pomůckami a stejné opatření doporučují i vodákům.

„Nejdůležitějšími pomůckami jsou přilba a vesta," upřesnil velitel zásahu Roman Vočadlo z HZS Pardubického kraje.

Chování na jezu
- Nekoupejte se pod jezem
- Nenajíždějte lodí shora blízko ke koruně.
- Nenajíždějte lodí k jezu zespodu.
- Neskákejte do jezu kvůli záchraně osob, zvířat nebo materiálu.

Proč jsou jezy tak nebezpečné? Může za to takzvaný vodní válec, kdy přepadávající voda ztrácí kinetickou energii a odráží se ode dna tak, že část vody se vrací zpět k jezu a část vody proudící obvykle spodem u dna odtéká. Voda zde tedy rotuje, a tím vytváří pomyslný válec.

„Člověk takto zachycený pak nemůže od jezu odplavat, protože je neustále strháván proudem zpět. Jakmile se dostane až pod přepad, je zatlačen proudem vody ke dnu a po chvíli ho voda zase tlačí nahoru. Tím zde rotuje, ztrácí orientaci a nemá čas na svou záchranu. Jeho prioritou je najít hladinu a nadechnout se, než je zase tlačen ke dnu," vysvětlila mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Stačí neopatrný pohyb po břehu nebo uklouznutí, které vede k pádu do vodního válce pod jezem a člověk musí bojovat o život. Vodáci by zase měli respektovat cedule, aby nenajížděli k jezu.

Osudný rok 2013
Z hlediska tragických nehod vodáků a plavců na jezech byl velmi špatný zejména rok 2013. Hasiči tehdy zasahovali u pětadvaceti případů, řada lidí však boj s živlem prohrála. Celkem 17 lidí  utonulo nebo na následky tonutí později zemřelo. Nejhorší byl zásah v Loučovicích na Ćeskokrumlovsku, kde se topili tři plavci a jeden z nich dokonce zůstal zaklíněn v jezu. U dvou lidí lékař na místě konstatoval smrt, třetí později zemřel v nemocnici. Podle svědků muži před tím, než vstoupili do řeky, popíjeli alkohol. Na jezu u Herbertova se převrátil raft s pěti mladíky, kteří na vodu vyrazili krátce po podvodních. Řeku s vysokým průtokem však nezvládli a dva z nich se utopili.