Zvítězí ten nejtvrdší. Hasičský závod v disciplíně TFA (Toughest firefighter alive – Nejtvrdší hasič přežije) se 18. září odehraje pod rozhlednou na Andrlově chlumu u Ústí nad Orlicí a určí, kdo se stane mistrem České republiky mezi hasiči.
Na tento závod se chystá i dvojnásobný mistr světa a šestinásobný Mistr Evropy Lukáš Novák, profesionální hasič z Ústí nad Orlicí. Třicetiletý borec nepolevuje v tréninku ani před závodem. Denně trénuje, navštěvuje posilovnu, pravidelně běhá deset kilometrů. Přípravu určitě nepodceňuje.  Aby také ano – bojovat bude tentokrát doma.

Fyzička se hodí

„Disciplíny v této soutěži jsou složeny převážně ze zásahové činnosti. Při soutěži se klade důraz na čas, u zásahu naopak jde hlavně o úspěšnou a efektivní záchranu osob, aby akce dopadla úspěšně," říká Lukáš Novák. Jeho skvělé výkony v soutěžích a fyzická zdatnost se určitě promítnou v některých zásazích. „Při otevření bytu se moje zdatnost příliš neprojeví, ale když vyjedeme na požár výškové budovy, zdolám výběh do schodů určitě rychleji než kolegové, nezadýchávám se třeba tolik," doplňuje s úsměvem.
Hasičem chtěl být Lukáš Novák už odmalička. Bydlel s rodiči kousek od hasičárny.

„Už jako malý kluk jsem koukal přes plot, jak hasiči trénují, jak balí hadice. Když jsem byl starší, směřoval jsem vše k tomu, abych se hasičem stal. Vystudoval jsem vysokou školu, abych toto zaměstnání mohl dělat. Není to stereotypní práce, každý výjezd je jiný, je to ale hlavně poslání. Soutěže jsou pro mě vyvrcholením mé práce, taková korunovace," dodává Lukáš Novák.

„Každá disciplína je sama o sobě náročná. Únava se načítá a nejvíc se projeví na výběhu do schodů," přibližuje náročnost závodu mistr světa. Lukášovi moc pomáhá, když ho při závodu povzbuzují kamarádi a kolegové. „Rituály před závodem snad žádné nemám, spím dobře, jen si ráno dám svou oblíbenou misku ovesných vloček s medem nebo marmeládou," prozrazuje přípravy na nejtěžší závody hasičů Lukáš.

Doma nevyhrál

Každé vítězství, a že jich není málo, Lukáš Novák prožívá  spíše vnitřně. „Nejsem žádný slavící typ," dodává s úsměvem. „Tady v Ústí nad Orlicí to je pro mě hodně osobní, je to mé rodné město, a proto titul mistra České republiky nikomu nechci pustit. Doufám, že nezklamu," uzavírá povídání usměvavý Lukáš Novák.
Na start pod rozhlednou na Andrlově chlumu se 18. září v 10.45 postaví 89 nejlepších borců z celé České republiky. Přijďte je podpořit i vy!