Do akce šel až za stavu, kdy českým hokejistům teklo do bot. „Jsem tady od toho, abych plnil roli, kterou mi dá trenér. Kolik mi dá času na ledě, to je jen a jen jeho věc," říká Aleš Hemský. Proti Lotyšsku ale už naskočí od první minuty na křídle druhého útoku po boku svého oblíbeného centra Davida Krejčího.

Bylo hodně těžké sedět na lavičce a za stavu 0:4 vyrazit najednou studený trápit Švédy?
V Kanadě nebývá moc zvykem, že někdo sedí na střídačce, je připravený do zápasu a nehraje. Naposledy jsem něco podobného zažil snad 
v žácích. Není jednoduché naskočit na led v půlce zápasu.

Na Lotyše půjdete hned od začátku. Bude spojení s Davidem Krejčím a Milanem Michálkem fungovat?
S Davidem jsme už párkrát hráli a myslím, že to docela fungovalo. Ale každý zápas je jiný. Michi je skvělý hráč, co se tlačí hodně do branky. Jo, snad by to mohlo klapat.

Nastupovat s Krejčím, zahrát si zase hokej… Je to pro vás balzám po těžkých časech v Edmontonu, kde jste svázaný obrannou taktikou?
Je pěkný si s někým zase zahrát. V Edmontonu mám trochu jinou roli, tam není moje práce, abych dělal body. Hraju defenzivně, nastupujeme proti nejlepším lajnám soupeře. Jestli někdo hodnotí moji sezonu tak, že na teletextu není moje jméno, tak může říct, že je špatná.

Jste hráč, který umí vymyslet kličku na pětníku, dovede spoluhráče dostat do šancí a najednou z vás dělají defenzivního rafana. Není vás na takovou práci škoda?
To je hokej, musíte pro mančaft dělat, co vám řeknou. Klub vás platí a vy musíte poslouchat. Navíc jsme mimo play – off, buduje se tam nový mladý mančaft, je jasný, že budou hrát mladší kluci. Vy se musíte snažit odvést pro tým to nejlepší.

Spekuluje se o tom, že po olympiádě byste mohl změnit v NHL adresu. Přál byste si výměnu?
Vůbec to neřeším, vím, co se stane. Nějaké spekulace 
v novinách jsou pořád, každý rok. Ale já vím, na čem jsem, s generálním manažerem mluvím poměrně často.

Co se tedy stane?
Nemá cenu se k tomu nyní vyjadřovat. Až se něco stane, tak se k tomu určitě vyjádřím.

Východočeská stopa v Soči - Jak si vedli?

Karolína Erbanová
RYCHLOBRUSLENÍ - závod na 1000 m: 10. místo
Názor Deníku: Jela, co mohla. Přesto to stačilo ,,pouze" na desáté místo. Stejně jako na pětistovce. I to se ale počítá.

Ondřej Moravec
BIATLON - sprint na 10 km: 18. místo
Názor Deníku: Kdyby se při práci s malorážkou vyvaroval dvou chyb, bral by bronz. Jenže dvě minely (jedna vestoje, druhá vleže) ho donutily zaparkovat na konci druhé desítky. Při poslední střelbě mu zůstal v komoře náboj, musel ho vyklepávat.

Jaroslav Soukup
BIATLON - sprint na 10 km: 17. místo
Názor Deníku: Další velmi dobrý závod. Na střelnici chyboval pouze při položce vleže, pak už čistil terče jak svědomitý zaměstnanec úklidové služby. Nula, nula, nula. V běhu mu to neodsýpalo jako při bronzovém sprintu, přesto byl  se 17. místem spokojený.

Michal Šlesingr
BIATLON - závod na 20 km: 57. místo
Názor Deníku: Nejede to a nejede. Odchovanec letohradského biatlonu nemůže na olympijských tratích najít běžeckou formu; 67. běžecký čas z 89 biatlonistů je bída. Dvakrát si nevěří ani na střelnici. Dvě chyby jsou průměr.   Chtělo by to pořádně vyprat ušpiněnou formu.

Eva Vrabcová
BĚH 
NA LYŽÍCH - 10 km klasicky: 21. místo
Názor Deníku: Letos jí to v klasice tolik nesviští, proto umístění těsně za hranou druhé desítky bere. V brutálně těžkém závodě je ztráta 1:48 na vítěznou Polku Kowalczykovou akceptovatelná. „S 21. místem jsem strašně spokojená," pronesla.

Klára Moravcová
BĚH 
NA LYŽÍCH - 10 km klasicky: 48. místo
Názor Deníku: V běžkařském areálu Laura zatím dostává pořádně za uši. Ve skiatlonu byla čtvrtá od konce, na klasické desítce nabrala ztrátu na vítězku téměř čtyři minuty. Pořád ale platí, že její nejsilnější   tratí bude závěrečná volná třicítka.

Michal Krčmář
BIATLON - sprint na 10 km: 61. místo
Názor Deníku: V olympijské premiéře nezazářil, ale  zklamal. Na prvních třech položkách pokaždé jednou chyboval, ruku v ruce se slabým během to stačilo jen na umístění v sedmé desítce. Z českých reprezentantů byl nejhorší. Do štafety se musí sebrat.