Bouřlivou reakci části veřejnosti vyvolal předvolební billboard, na kterém náměstek hejtmana Jaromír Dušek a ředitelka Pardubické nemocnice Ivana Urešová slibují „Pardubický kraj bez imigrantů".

Takto formulované heslo může být vnímáno jako pobídka k odsunu většiny cizinců, například i Vietnamců či Ukrajinců, kteří v České republice legálně pracují.

KDO CHCE, PRÝ POCHOPÍ

„S tituly ze dvou vysokých škol byste se mohla zorientovat v základních pojmech a zjistit si, co znamená pojem imigrant," pustila se 
na Facebooku do ředitelky Pardubické nemocnice Ivona Baklíková, dlouholetá ředitelka Centra na podporu integrace cizinců v Pardubickém kraji.

„Nechápu, jak můžete 
s takovým volebním heslem vést zdravotnické zařízení, které má poskytovat kvalitní péči všem bez rozdílu? Jak se můžete podívat do očí lékařům ze zahraničí, kteří v našich nemocnicích pracují a řídí se Hippokratovou přísahou, když vy si je tu nepřejete? Jak se mají cítit cizinci s řádným zdravotním pojištěním, kteří potřebují lékařskou péči vaší nemocnice, když ředitelka hlásá, že si přeje kraj bez imigrantů? Tohle jste profesně i lidsky přestřelila," poznamenala Ivona Baklíková.

„Všichni, kdo mají IQ na hranici aspoň 90 bodů, pochopí, o co jde. Nechceme tu nelegální imigranty. Je potřeba opatření učinit dnes. Proti povodni se také musíte bránit dříve, než přijde," vyjádřil se k billboardu náměstek hejtmana Jaromír Dušek. Doplnil, že proti Vietnamcům a Ukrajincům rozhodně nic nemá, naopak oceňuje jejich pracovitost a často i velice dobré studijní výsledky, kterých na českých školách dosahují jejich potomci.

NEMOCNICE VŠEM

„Každý přeci ví, že prostor na billboardu neumožňuje rozvinout sáhodlouhé myšlenky, vše je však rozvedeno v našem volebním programu a ten dle mého soudu zní jasně," uvedla Ivana Urešová. „Vše se týká nelegální migrace, nikoliv cizinců s trvalým pobytem, kteří zde dlouhodobě žijí a pracují. Těchto lidí si nesmírně vážím. Respektují naši kulturu, zvyklosti i legislativu," dodala ředitelka nemocnice.

Zároveň vyzvala, aby veřejnost nezaměňovala „hrušky s jablky".

„Jiná věc je zdravotní péče. Tu Pardubická nemocnice poskytne všem a komukoliv bez rozdílu, včetně nelegálních migrantů," dodala Ivana Urešová.

KOMENTÁŘ: Předvolební imigrantské trapnoZatímco imigrant Okamura slibuje Čechům za hlasy v letošních volbách zastavení imigrace, "Zemanovci" jdou ještě dál. Na plakátech už tento celosvětový problém v Pardubickém kraji vyřešili. Na jednom z bilboardů teď jedna z "osobností" Ivana Urešová, ředitelka Pardubické nemocnice, hlásá zastavení imigrace a veřejnost vyzývá, aby nezaměňovala hrušky s jablky.
Primář zdejší urologie, jehož prací se nemocnice chlubí, se jmenuje Abdulbaset Hafuda. Imigrant…
A teď, komu se tady pomíchalo ovoce?

Jiří Sejkora