Pyrotechnický průzkum u Parama, který začal loni v březnu, je u konce.

„Průzkum je součástí dostavby nadjezdu a mimoúrovňové křižovatky, která je v plném proudu a měla by trvat do podzimu příštího roku. Pyrotechnici v následujících týdnech ještě provedou průzkum na povrchu a v otevřených výkopech. Tyto práce však představují pouze malé procento z celkového rozsahu plánovaného pyrotechnického průzkumu. Také riziko nálezu nevybuchlé munice z druhé světové války, kvůli němuž nad velkou částí Pardubic visela hrozba evakuace, je již malé," informovala náš Deník Nataša Hradní z tiskového úseku Magistrátu města Pardubic.

Nevybuchlé pumy

„Podle původních odhadů byla pravděpodobnost nálezu nevybuchlé munice a z toho plynoucích opatření, včetně evakuace, relativně vysoká. Chci proto poděkovat všem, co se na přípravách těchto mimořádných opatření podíleli. Stejně tak obyvatelům Pardubic, kteří se aktivně zajímali, co v takové chvíli dělat. Bylo patrné, že případná opatření při nálezu munice berou jako nutnost, kterou by bylo třeba tolerovat," sdělil primátor Pardubic Martin Charvát.

Při rozšiřování nadjezdu nad železniční tratí v sousedství rafinerie Paramo musela firma Borgata podrobně prozkoumat lokalitu, jež byla během 2. světové války cílem několika náletů a podle odhadu odborníků se zde mohly nacházet desítky nevybuchlých leteckých pum z té doby.

„Pyrotechnici nejprve zkoumali terén stavby do hloubky čtyř metrů, v místech, kde mají stát piloty mostní konstrukce, pak provedli až dvanáctimetrové průzkumné sondy. Nevybuchlou munici ale naštěstí nenašli," prohlásila Nataša Hradní.

Rok v pozoru

Pro obyvatele Pardubic tak pomalu končí období, během něhož museli počítat i s možnou evakuací v případě pozitivního nálezu pyrotechniků.

„Ta by byla poměrně složitá, neboť stavba se nachází blízko centra města a evakuace by se týkala lidí v okruhu 1100 metrů od místa nálezu, stejně jako všech, kteří žijí podél trasy, po níž by policejní pyrotechnici munici převáželi k likvidaci v případě, že by ji nemohli deaktivovat přímo na místě nálezu," řekla Nataša Hradní.

Pro krizový štáb města Pardubic se chýlí ke konci zhruba roční období permanentní připravenosti k zajištění evakuace, která by se netýkala pouze obytných budov, ale také několika nákupních center a zejména vlakového nádraží a mezinárodního letiště.