Do registrů dárců krve na transfuzním oddělení Pardubické krajské nemocnice přibylo pětadvacet nových jmen. Tolik prvodárců se rozhodlo darovat nejcennější tekutinu, a to na dvoudenní akci Daruj krev s pardubickými hokejisty. Celkově na odběry přišlo 128 lidí.

Podpora hokejistů

„Při loňské premiéře této akce jsme zaregistrovali o něco více prvodárců, ale i číslo 25 je velice krásné. Jsme s výsledkem velmi spokojeni a jsme rádi za každého nového dárce," pronesla Iveta Krebsová, vrchní sestra transfuzního oddělení krajské nemocnice.
Nábor nových dárců krve podobně jako vloni podpořil hokejový klub HC ČSOB Pojišťovna Pardubice. A opět se do této akce členové managementu zapojili i aktivně. Krev znovu daroval generální manažer Ondřej Šebek, který se při loňské premiéře zapsal mezi prvodárce. „Přestože hlavním cílem této akce je hledání nových dárců, znovu jsme se s kolegy z klubu rozhodli přijít a darovat krev. Už vloni jsem říkal, že chci chodit na odběry i v budoucnu. Je to velmi užitečná záležitost. Proto tady určitě nejsem naposledy," pronesl generální manažer pardubického hokejového klubu, který se snažil i motivovat veřejnost k účasti na náboru.

Každý prvodárce si odnesl dvě vstupenky na nedělní extraligový zápas Pardubic proti Zlínu a každý dárce dostal drobný klubový suvenýr.
„Je to spíše jen taková symbolická odměna. Dárcovství krve je záslužná činnost, tak se snažíme pomoci. A chceme tím dát i najevo, že si dárců krve vážíme," řekl Ondřej Šebek. „Jsme velice rádi, že hokejový klub podporuje nábor nových dárců a že pro ně připravil i zajímavé dárky. Velice za to děkujeme," dodala vrchní sestra.

První nováčci

První nováčci na transfuzní oddělení Pardubické krajské nemocnice přicházeli hned první den ráno.
Po nezbytném vyšetření krevního obrazu a kontrole u lékaře absolvovali svůj premiérový odběr v životě.
Byl mezi nimi i osmnáctiletý Petr Klement. „Chtěl jsem zkusit, jaké to bude," prozradil Petr Klement a dodal: „Zatím je to dobré. Určitě bych chtěl chodit darovat krev pravidelně."
Druhý den dopoledne se dva noví dárci krve sešli hned vedle sebe na odběrových lůžkách. Šestatřicetiletý Vladimír Vít a o dva roky starší Pavel Ludvík si s myšlenkou na darování krve pohrávali již delší dobu. „Teď jsem měl konečně volno, tak jsem přišel. Trošku k tomu přispělo i spojení s pardubickými hokejisty, kterým fandím," vyjádřil se Vladimír Vít.

„Zahlédl jsem letáky na tuto akci a rozhodl jsem se přijít. Na hokej sice chodím, ale vstupenky za odběr beru spíše jako bonus než jako hlavní motivaci. Šel bych darovat krev i bez nich," nechal se slyšet Pavel Ludvík.

Darovala i lístky

Mezi prvodárci se však v dvoudenním náboru neobjevili jen muži. Krev přišly darovat i ženy. Třeba Hana Flonerová, která přijela z Přelouče. „Už delší dobu jsem o tom uvažovala. Tuto akci jsem brala jako vhodnou příležitost, protože nebylo nutné se objednávat. Přemlouvala jsem i dceru, ale nakonec jsem přijela sama. Já jsem darovala krev a vstupenky na hokej dcerám," usmála se Hana Flonerová.