Zatímco v minulých dnech se v košících sběračů hub krčilo většinou jenom několik kousků, nyní je situace v lesích už příznivá. „Oproti předcházejícím týdnům to s houbami vypadá relativně dobře," potvrzuje mykolog Libor Tmej z Mykologického klubu Choceň.

Plné koše

Nabídka hub je opravdu rozmanitá. Houbaři si tak mohou doma připravit nejrůznější pochoutky. „Roste hřib hnědý, smrkový a kovář, holubinka mandlová, žampion ovčí a mnoho dalších druhů. Začíná i muchomůrka růžovka," vyjmenovává Libor Tmej. Tuto skutečnost potvrzují i sami houbaři. Na nedostatečnou úrodu si tak nemohou stěžovat. „V lesích mezi Rohoznou a Svojanovem už lze nalézt všechno, co se tady běžně sbírá. Lidé nosí koše plné praváků, kozáků, modráků i babek," vypočítává Martina Vodová z Rohozné.

V současné době dochází v lesích ke změně ve výskytu hub. Na rozdíl od minulých dní je možné na houby konečně narazit i v jehličnatých lesích. „Výskyt hub byl větší v listnatých lesích. V současnosti se situace začíná vyrovnávat," vysvětluje mykolog Libor Tmej. Vrchol houbařské sezony však teprve přijde.

A jaké počasí by bylo pro příznivé podmínky v lese ideální? Předpokladem úspěchu je déšť a teplo. V lesích je však stále málo vláhy a poměrně sucho. Podobná situace je i na dalších místech regionu. Vydatné dešťové přeháňky by tak uvítali i jinde. „V závěru první poloviny prázdnin se houby začaly rozrůstat ve všech biotopech i nadmořských výškách. Ale jen tam, kam se dostala voda," říká houbař  Jiří  Laštůvka.

Vandalové

Pro někoho je houbaření příjemný relax a koníček. Najdou se však i lidé, jejichž chování lesům škodí. Mezi nejčastější počiny vandalů patří sbírání chráněných druhů a poškozování druhů nejedlých. „Ve svitavském okrese  tento problém příliš nezaznamenáváme. Svitavsko patří do chladnějšího vegetačního pásu. Chráněné houby, které by podléhaly nájezdům houbařů, se tudíž v těchto oblastech příliš nevyskytují. Daleko větší škody na Svitavsku však způsobují neukáznění lidé pohybující se po lesích na motorkách a čtyřkolkách. To je dnes poměrně rozšířený negativní jev," upozorňuje svitavský mykolog a ochránce přírody Milan Janoušek.

Zároveň zdůrazňuje několik zásad, na které by měli houbaři dbát. „Neměli by se chovat hlučně, plašit zvěř a měli by mít na paměti, že auta do lesa nepatří," uzavírá Milan Janoušek.

TEREZA  KOPECKÁ