Ani výlet do hor vám však houbařský úlovek nezaručí. Mykoložka Tereza Tejklová v minulých dnech vyrazila do Krkonoš a Orlických hor a zjistila, že situace v obou východočeských pohořích se výrazně liší.

Orlické hory lepší než Krkonoše

„Krkonoše byly ve výskytu hub hodně slabé a co se druhů týče chudé, v Orlických horách to bylo daleko lepší, hub je tam více a roste hodně druhů," řekla včera Deníku.

V Orlických horách tak lidé mohou nalézt holubinky namodralé či bukové, ale také hřiby smrkové. Místy rostou i hřiby žlutomasé a osmahlé, a kdo bude mít štěstí, najde oblíbenou muchomůrku růžovku.

Není těžké uhodnout, co houbám k růstu chybí. „Pokud bude pršet a teploty klesnou, jak slibují meteorologové, mohlo by hub přibýt a mohly by se více objevovat jak hřiby, tak muchomůrky růžovky,"  uvedla Tereza Tejklová.

Podle ní se však v lesích už objevují velmi nebezpečné jedovaté houby. „Začala růst muchomůrka zelená i závojenka olovová a hojněji než v uplynulých letech nacházíme muchomůrku tygrovanou," varovala.

Muchomůrka tygrovaná je velmi podobná jedlé muchomůrce šedivce a je možné si ji splést i muchomůrkou růžovkou. Odborníci upozorňují, že jedním z poznávacích znaků je, že růžovka a šedivka mají rýhovaný prstenec, kdežto muchomůrka tygrovaná má prstenec hladký.

Nerostou…
Také jinde v Česku je o houby nouze. Podle odborníků se nyní nejčastěji objevují ryzce a holubinky, najít je možné také pestřec, který nepotřebuje tolik vláhy, ale je mírně jedovatý. Hřiby se vyskytují spíše ve výše položených oblastech, nalézt je ale možné i některé zajímavé druhy, například hřib horský.

Holubinka, která se schovává pod zem

„Houbaři, kteří rádi přicházejí z lesa s plnými košíky,  letošní sezonu zřejmě zatím vidí jako špatnou, ale znalci si přijdou na své," konstatovala Tereza Tejklová.

Sama už letos našla několik vzácných druhů hub, ale největší radost jí prý udělal nález lanýžovce holubinkovitého. Tato vzácná podzemní houba se zakrnělým třeněm se totiž letos objevila na Rychnovsku. Původně šlo o holubinku, která však postupem času začala růst pod zemí.

„Nejdříve jsme ji našli na Slovensku, a když jsme pak vyrazili na Rychnovsko, kromě jiných zajímavých hub, z nichž jsme měli velkou radost, jsme tam nalezli i lanýžovce," vypráví mykoložka a přiznává, že  kamarádce, která ji na houbu upozornila, zprvu vůbec nevěřila a nechtělo se jí prý ani sehnout a  ověřit, zda je to pravda. Nakonec ke své velké radosti v půdě objevila čtyři plodničky a jako prémii i další podzemní houby.