Libor Tmej„Naděje umírá poslední, takže vydržte," vzkazuje všem, kdo rádi chodí na houby a rádi z nich připravují lahodné pokrmy, uznávaný mykolog Libor Tmej, šéf mykologického klubu v Chocni. „V těchto dnech bych houbařům ani nedoporučoval chodit do lesa, lepší je jít spíš k vodě. Houby opravdu nerostou," dodává. Neříká ale, že se nedají najít vůbec. „Samozřejmě dají se najít, ale opravdu hodně daleko od sebe. Dá se najít třeba hřib žlutomasý čili babka. Dá se najít i hřib dubový, muchomůrka růžovka, začaly vyrážet i muchomůrky ryšavé, což jsou takové drobné jedlé muchomůrky. Jsou i některé z holubinek, kupříkladu holubinka namodralá, holubinka bukovka… Ale je to slabota. Stále čekáme na pořádné deště, které by mohly současnou situaci změnit,"  říká mykolog.

Choceňští mykologové už tradičně od května provozují pravidelnou pondělní poradnu i s výstavkami rostoucích hub. „Už první pondělí v květnu jsme měli kolem sedmdesáti druhů. Houby rostly pěkně. Ovšem sucho, které  panuje v posledních týdnech, houbám nesvědčí. Houbaři ale stále přicházejí, sice ne s tím, že by měli houby k určení, ale chodí okukovat a zjišťovat, jak to s houbami je. Já jsem ale optimista. Léto vrcholí, začne se klonit k podzimu, přijdou deště a může přijít superbohatá houbařská sezona. A jistotou by měl být podzim, druhá polovina září, přelom září a října," uzavírá Libor Tmej.  

(ký)

Z houbařského zápisníku Bédi Doležala vybíráme houbové omáčky

Béda Doležel je nejen úspěšný houbař, ale také výborný kuchař. Dnes nám poskytl několik svých receptů na houbové omáčky.

Omáčka z holubinek

Potřebujeme: 300 g jedlých holubinek, 200 g másla, 40 g mouky, 1,5 dl smetany,  1 žloutek, 1 dcl octa.

Drobně rozkrájené holubinky vaříme ve směsi vody a octa. Na ¾ litru vody dáme 1 dcl octa. Uvařené houby pak scedíme. Světlou jíšku zhotovenou z másla a mouky zředíme vývarem a smetanou a důkladně rozšleháme, přidáme vařené holubinky a ještě 10 minut povaříme. Nakonec vmícháme v mléce rozkvedlaný žloutek a lžičku hořčice. Omáčka se sice může podávat teplá s knedlíky nebo brambory, ale věřte nevěřte, vynikající je i studená s hovězím masem. Je to prostě mňam, mňam.

Rychlé vepřové na hříbkách oblíbené mezi trampy a chataři

Suroviny: 1 konzerva vepřového masa, 100 g hřibů, cibule, 1 lžíce (polévková) hladké mouky, polévka z kostí (postačí též vývar z 1 kostky masoxu), kmín, pepř, máslo.

Na másle osmahneme drobně nakrájenou cibuli, přidáme špetku tlučeného kmínu, pepře, zaprášíme moukou a osmažíme. Zalijeme trochou polévky z kostí, povaříme a pak vmícháme drobně pokrájené, na másle podušené hřiby. Dobrá rada – v zimě můžeme použít i sušené nebo zavařené houby. Nakonec přidáme do šťávy prohřáté vepřové maso z konzervy a vše ještě trochu přihřejeme. Podáváme s brambory nebo nudlemi.

Fofr guláš

Suroviny: 500 g čerstvých hub, 100 g cibule, 50 g sádla, 3 lžíce hladké mouky, sůl, špetka sladké papriky.

Na sádle zpěníme nakrájenou cibuli a sladkou papriku. Po chvilce přidáme očištěné a na větší kousky nakrájené houby a necháme dusit za občasného podlévání vodou. Změklé houby zaprášíme hladkou moukou, osmahneme, znovu podlijeme. Necháme povařit a dosolíme.  

(bd)