Jednou z nejnavštěvovanějších památek v kraji je hrad Svojanov. Vloni sem zavítalo téměř 84 tisíc návštěvníků. Empírový palác a sklepení budou přístupné od úterý. „Prohlídky jsou omezené, aby splňovaly nařízení ministerstva zdravotnictví. Turisté musí dodržovat dvoumetrové odstupy, s výjimkou osob blízkých, jak při prohlídkách, tak i ve venkovním areálu. Kapacita je snížená na 15 osob,“ říká kastelán Miloš Dempír.

Na návštěvníky se těší i na zámku v Litomyšli. „Snažíme se návštěvníkům vyjít vstříc, spustili jsme on-line prodej vstupenek na vybrané prohlídky a časy. Takže návštěvník si může lépe naplánovat výlet,“ přiblížila kastelánka Zdeňka Kalová.

Aby dohnali zpožděný začátek sezóny, bude mít památka UNESCO přes prázdniny otevřeno i v pondělí. A sezónu chtějí prodloužit až do podzimních měsíců. „Zatím počítáme zhruba pětinu ztrát z výnosů. Uvidíme, jak silné bude léto a jak mnoho nás budou navštěvovat čeští turisté,“ vypočítává kastelánka. Na vstupném přijde zámek asi o milion. „Ale je možné, že léto bude rekordní a ztráty se ve výsledku sníží,“ neztrácí optimismus Zdeňka Kalová.

Své brány v úterý otevírá rovněž renesanční zámek v Moravské Třebové. Podle kastelánky Ivy Kopáčkové se mají návštěvníci na co těšit. „Vzhledem k posunutí otevření zámku a vzhledem k bezpečnostním opatřením očekáváme vysoký počet návštěvníků, na které se poctivě připravujeme. Ladíme bohaté programy pro rodiny s dětmi. Novinkou bude spojení dvou prohlídkových tras v jednu s názvem Středověká mučírna a alchymistická laboratoř Mistra Bonaciny,“ pokračuje vedoucí zámku.

Naopak do geologické expozice, která je ve sklepení zámku, se návštěvníci prozatím nejspíš nepodívají. „Vzhledem k bezpečnostním opatřením to vypadá, že Geologie vzhledem k rozměru prostor zůstane uzavřena,“ dodává Iva Kopáčková.

Vizualizace nového Centrálního příjmu Orlickoústecké nemocnice.
Odvolání kraj zamítl, spor kvůli urgentu asi skončí opět u soudu