Jeden z nejtěžších dostihů planety klepe na dveře.

126. Velká pardubická
s Českou pojišťovnou se bude konat již tuto neděli 
9. října na dostihovém závodišti v Pardubicích.

Na startu hlavního dostihu bude připraveno patnáct koní, které budou z tribun sledovat i české a zahraniční celebrity.

„Účast už nám přislíbila celá řada známých jmen," řekl Martin Korba, ředitel Dostihového spolku, který provozuje pardubické závodiště. „Státní hymnu při slavnostním zahájení zazpívá přední česká mezzosopranistka Andrea Kalivodová. Přijet by měli i Leoš Mareš, Vendula Svobodová, nebo zpěvák Pavel Vítek," poznamenal Martin Korba.

VELVYSLANCI I ŠLECHTICI

Zájem o legendární dostih prý mají i velvyslanci Spojených států amerických, Ruska, Číny či Francie.

V lóžích by tradičně neměli chybět ani členové české vlády, delegace z part-nerských měst i zástupci šlechtických rodů.

„Na Velkou pardubickou zkrátka tradičně jezdí skoro všichni, co něco znamenají. To je důkaz, že Velká pardubická je vrcholná sportovní i společenská událost," přidal se předseda představenstva Dostihového spolku Richard Benýšek.

„Pro město Pardubice je čest, že nejstarší a nejtěžší dostih kontinentální Evropy patří právě k němu. Jsme členem evropské sítě koňských měst EURO EQUUS a v duchu jejích stanov se snažíme tradice udržovat a prohlubovat. Stejně jako se snažíme zlepšovat prostředí pro diváky. Vloni jsme připravili naučnou stezku Velké pardubické i s interaktivní hrou GEOFUN, letos přidáváme nový 3D model závodiště," prohlásil náměstek pardubického primátora a současně člen představenstva Dostihového spolku Jan Řehounek.

„Rádi bychom, aby se Pardubice naladily do atmosféry slavného závodu už nyní. Proto je například 
v Atrium Paláci vystavena série dostihových fotografií legendy mezi sportovními fotografy Vladimíra Davida. Na zítřek pak připravujeme Kočárovou jízdu, které se zúčastní také císařovna Sissi a další osobnosti spojené 
s historií Velké pardubické," dodal ředitel spolku.

Průvod kočárů a koní vyjede zítra v 15 hodin z dostihového závodiště a po trase po ulici Teplého, 17. listopadu a třídě Míru dorazí na Pernštýnské náměstí. Tam přibližně v 16 hodin začne krátký program.

To hlavní však na pardubickém závodišti vypukne během víkendu.

Sobotní předehra Velké pardubické je už druhým rokem překážkovým mítinkem. „Na programu budou čtyři dostihy přes proutěné překážky, dvě klasické steeplechase a jeden rovinový dostih. Stříbrná trofej, Zlatá spona tříletých nebo Křišťálový pohár dříve bývaly součástí nedělního programu. První sobotní dostih startuje už v pravé poledne, nedělní dostihový svátek pak v jedenáct hodin.

JAK NA ZÁVODIŠTĚ?

A jak se na pardubické závodiště nejlépe a pokud možno bez nervů dostat?

„K dopravě lze využít spojů Českých drah a posilových spojů městské hromadné dopravy," upřesnila pro Deník mluvčí závodiště Kateřina Nohavová.

„Placené parkování osobních vozidel bude připraveno na třech plochách, z toho dvě vzniknou na přilehlém letišti. Kapacita těchto dvou ploch je až 1300 míst," podotkla Kateřina Nohavová.

Z pardubického letiště 
na závodiště diváky dopraví kyvadlová doprava.

Třetí možností zaparkování je uzavřená komunikace I/37 od křižovatky u závodiště směrem na Dražkovice.

„Řidičům na trase Hradec Králové – Chrudim a Hradec Králové – Přelouč doporučujeme sjet z komunikace I/37 k nádraží a pokračovat přes místní části Dukla a Jesničánky," podotkla mluvčí závodiště. Pro pěší budou od vlakového vlakového nádraží kvůli stavebním pracím u Parama vytyčeny „obchozí" trasy.

Radka Tichá