Ve Vatikánu pracoval dvacet let – jako církevní úředník byl spolupracovníkem nejvyšších hodnostářů. Proto zná poměry této země do nejniternějších podrobností.

Královéhradecký biskup Jan Vokál se dostal i do blízkosti papeže Benedikta XVI., který včera na nejvyšší post římskokatolické církve rezignoval.
„Je to jako bych ztratil otce, duchovního otce," svěřil se biskup Vokál, když mluvil o konci působení Svatého otce při návštěvě hradecké fakultní nemocnice.

Co říkáte na papežovo rozhodnutí abdikovat? Naposledy se podobný moment stal 
ve 13. století.

Obdivuji jeho odvahu. Určitě si je velmi dobře vědom, že je to velmi závažný krok. Pro mě je jeho odchod jako bych ztrácel otce, tedy duchovního otce.

Jak velký vliv  měl  – podle vašeho názoru – na papežovo rozhodnutí jeho věk a případně zdravotní stav?

Věk je opravdu vysoký. Mojí mamince je také pětaosmdesát let a je to opravdu stařenka. Potřebuje pomoc druhých. Papežovu pozici proto naprosto chápu. On má supernabitý program. Já osobně bych ten nápor nezvládl.

Bude fungovat římskokatolická církev bez papeže?
Myslím, že to období bude trvat přibližně čtrnáct dnů, maximálně tři týdny. Bude vyhlášeno konkláve, tedy volba nového papeže.

Má nějakou šanci usadit se na papežský post český kardinál Dominik Duka?

Teoreticky to samozřejmě možné je. Papežem může být každý kardinál. Ale jenom 
jeden – a kardinálů je mnohem víc.

Je pravděpodobné, že se na uvolněné místo vrátí Ital?

Je pravda, že je Itálie ve sboru volitelů zastoupená poměrně početně. Ale my především věříme v Ducha svatého. (usmívá se)