Výběrové řízení v úterý ministerstvo zemědělství zrušilo a vypíše nové. To bude vypsáno ještě letos, aby chátrající hřebčín nepřišel o evropské peníze. Zakázku vyšetřuje policie, několik manažerů soutěžících firem skončilo od začátku června ve vazbě.

„Důvodem zrušení je špatné světlo, které na toto výběrové řízení vrhá současné policejní vyšetřování firem, které o zakázku na rekonstrukci hřebčína usilovaly," uvedlo ministerstvo.

Podle posledních informací Vrchního státního zastupitelství v Praze a Okresního soudu v Pardubicích bylo v případu dosud obviněno devět lidí. Osm z nich poslal soud do vazby, aby neovlivňovali vyšetřování. Dotyční byli začátkem měsíce po rozsáhlé razii v Kladrubech, Přelouči, Slatiňanech, na několika dalších místech východních Čech i v Praze obviněni ze sjednání výhody a z pletichy při zadávání veřejné zakázky a z pokusu o poškození finančních zájmů EU.

Ministerstvo se zároveň ohradilo proti tomu, že by v policejní vazbě v souvislosti s kauzou měli skončit i někteří jeho zaměstnanci. „Podle našich informací nebyl nikdo z našich úředníků ani obviněn," prohlásilo ministerstvo.

Loni hřebčín dostal na generální opravu 17 objektů dotaci 300 milionů korun. Rekonstrukce měla začít už loni, kvůli nedostatkům však muselo být zrušeno a znovu vyhlášeno výběrové řízení. Původní zrušený tendr vyhrála společnost Metrostav spolu se stavební firmou Chládek a Tintěra Pardubice. Sdružení obou firem se účastnilo i v úterý zrušeného tendru.

Podmínka dodržet termín dokončení v roce 2014 rekonstrukce bude jednou z podmínek nového výběrového řízení. Hřebčín už rovněž nahradil část managementu. „Museli jsme všechny kolem toho vyměnit, aby to bylo čisté jako slovo Boží," řekl ředitel hřebčína Jiří Jehlička .