Na chrudimského starostu Františka Pilného se denně na sociálních sítích sypou otázky lidí, kteří se zlobí nad tím, že musí ctít hranice svého města. Jsou to například rekreační cyklisté – ti by měli na chrudimské cyklostezce podél Chrudimky u janderovského splavu bicykl otočit a vrátit se zpátky.

Pokud ale při případné kontrole řeknou, že jedou do Slatiňan na nákup, bude zřejmě vše v pořádku, protože se nacházejí ve svém okrese. Jak starosta Pilný pro Deník uvedl, žádné hlídky městské policie, která působí v katastrech obou měst, je nebudou kontrolovat.

Hranice katastru Chrudimi a Slatiňan (červenou čarou)Hranice katastru Chrudimi a Slatiňan (červenou čarou)Zdroj: mapy.cz

„Muselo by to být pouze na žádost republikové policie. Naši strážníci se budou v těchto dnech zaměřovat na dětská hřiště, která jsme nechali otevřená pod podmínkou, že pokud zjistíme, že tam jsou porušována opatření, tak je uzavřeme,“ uvedl starosta, který s geografickým přístupem vlády souhlasí. „Teď je vše na osobní odpovědnosti každého,“ zdůraznil.

Slatiňanský starosta Ivan Jeník reagoval na otázku Deníku s humorem.

„Máme postavit celnici?“ Pokud jde o geografické omezení, nejvíc to podle jeho mínění pocítí turisté, pro něž byla příroda obklopující město i místní památky vyhledávaným výletním cílem. „Jezdili na Kočičí hrádek, procházeli se po lesích nebo po zámeckém parku. Teď to můžeme jen my,“ komentoval opatření.

Zajímavé je, že na procházce v chrudimských rekreačních lesích nemůže nikdo zabloudit za hranici svého města.

„Jsou už dlouho vytyčeny cedulemi s chrudimskou orlicí. Učinili jsme to už před lety, kdy začaly přibývat stížnosti, že máme neopravené lesní cesty. Ty přitom byly v území, které nám nepatří. Máme označené i stezky pro cyklisty nebo pro koně. Zkrátka jsme předběhli dobu,“ poznamenal ředitel společnosti Městské lesy Chrudim Zdeněk Odvárka.