Nejvíc zářil při sčítání výsledků lídr hnutí ANO a náměstek pardubického primátora Jan Řehounek.

„Jsem rád, že voliči neslyšeli na tvrzení, že současné vedení kraje dělá všechno dobře. Vyhráli jsme, ale nesplnil se můj tip, že získáme nad 20 procent hlasů," řekl Jan Řehounek.
Otázkou však je, zda mu úsměv brzy nezhořkne. Pokud totiž chce být hejtmanem, bude muset mít „ostré lokty", jelikož výsledky voleb umožňují sestavení koalice i bez vítězné strany.
„Situace je složitá, máme ale slušný manévrovací prostor a nabízí se různé možnosti koalic," podotkl lídr těsně „stříbrné" ČSSD a stávající hejtman Martin Netolický.

Tomu jako by přizvukoval lídr lidovecké Koalice pro Pardubický kraj a nynější vicehejtman Roman Línek.

„Naše stávající koalice 
s ČSSD získala od voličů poměrně silný mandát, což může být základ i pro povolební vyjednávání. Voliči rozdělili hlasy a jsou tu různé matematické kombinace," sdělil Roman Línek.
Neslavně skončili komunisté, kteří dosáhli historicky nízkého výsledku a 
v krajském zastupitelstvu ztratili více než polovinu mandátů. Poraženou je i TOP 09, která se tentokrát vůbec nedostala do zastupitelstva, podobně jako SPO dosavadního náměstka hejtmana Jaromíra Duška.

TOP 09 ublížilo, že už nekandidovala s uskupením Starostové a nezávislí. Ti se na rozdíl od „Topky" do zastupitelstva dostali.
„Já jim to přeji. Když jsme se před volbami dotazovali, tak nám sdělili, že chtějí kandidovat sami. Příjemně mě naopak překvapil výsledek ODS, i když některé hlasy mohla dostat na náš úkor," prohlásil lídr TOP 09 Jiří Skalický.

Vtom má možná pravdu, pravice si vyměnila své vlajkonoše.

„Spokojenost, začínáme opět stoupat vzhůru, přeskočili jsme i komunisty," uvedl lídr ODS, místostarosta Litomyšle Michal Kortyš.

Zajímavá v souvislosti
s pravicovými stranami je včerejší odpověď Martina Netolického na otázku, kdo podle něj sebral hlasy komunistům.

„Hnutí ANO není pravicová strana," reagoval Martin Netolický. To, že mnozí dřívější voliči KSČM letos volili „Babišovce", si myslí i sám lídr KSČM Jan Foldyna.

Kroužkování moc volby neovlivnilo

Všechny okresy budou mít v krajském zastupitelstvu přibližně stejné zastoupení. Po 12 zastupitelích získali kandidáti z Pardubicka a Svitavska, 11 pochází z Orlickoústecka a z Chrudimska 10.

Preferenční hlasy pořadí kandidátů ovlivnily jenom
v několika případech.

Například starosta Chrudimi Petr Řezníček byl na kandidátce Koalice pro Pardubický kraj původně 12., což by mu na místo zastupitele nestačilo, díky přednostním hlasům skončil sedmý. Z nevolitelné 21. pozice se do zastupitelstva dostal i jeho kolega z kandidátky, senátor za Orlickoústecko Petr Šilar. Na nedostatek preferenčních hlasů naopak doplatili dosavadní zastupitelka Věra Rybová, neuspěl ani starosta Ústí nad Orlicí Petr Hájek. V ODS se dlouholetý starosta Poličky a poslanec Jaroslav Martinů ze šestého místa dostal díky kroužkování na první místo. Kvůli podpoře Martinů neuspěla starostka Přelouče Irena Burešová.

Nejnižší volební účast
v krajských volbách byla 
v Bošíně na Orlickoústecku s 12,5 procenty účasti. Na-opak nejvyšší zájem o volby byl v Přepychách na Pardubicku s účastí přesahující 70 procent.