Přestože jaro zatím panuje jen podle kalendáře, teplejší dny se blíží. A s nimi také roste živná půda pro klíšťata. Na prevenci je proto potřeba myslet již nyní.

V minulém roce se klíšťatům díky suché zimě a velkým mrazům příliš nedařilo a počet onemocnění klíšťovou encefalitidou proti předchozímu roku klesl. Přesto bylo loni v České republice zaznamenáno celkem 573 případů výskytu onemocnění a tři pacienti zemřeli. V Pardubickém kraji se v minulém roce nakazilo klíšťovou encefalitidou osmadvacet lidí.

Větší nebezpečí

Vzhledem k vlhčímu počasí a nepříliš silným mrazům však letos odborníci očekávají poměrně výrazný nárůst výskytu klíšťat a tím také zvýšené nebezpečí nákazy.

Závažnost onemocnění dokládá i fakt, že v loňském roce Evropská komise oficiálně přidala klíšťovou encefalitidu na seznam chorob, které v Evropské unii podléhají hlášení. Zpráva Evropského centra prevence a kontroly nemocí, která byla pro toto rozhodnutí východiskem, zdůrazňuje potřebu osvěty a prevence ve formě vakcinace. Přesto však na následky klíšťové encefalitidy zemře ročně 1,4 procenta všech nakažených.

Situace v tuzemsku je alarmující. Za posledních 40 let totiž pětadvacet procent ze všech případů na území dnešní Evropské unie bylo nahlášeno právě z České republiky. Velké množství případů nákazy klíšťovou encefalitidou se objevilo také na Slovensku, v Polsku, Německu a Litvě.

Terapie neexistuje

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve své zprávě podpořila formu očkování jako účinnou prevenci klíšťové encefalitidy.

„V případě onemocnění klíšťovou encefalitidou můžeme napravovat pouze příznaky. Neexistuje terapie, která by léčila přímo toto onemocnění. Proto tolik apelujeme na prevenci," prohlásil Rastislav Maďar z očkovacích center.

Očkování je účinné

Očkování je jedinou opravdu účinnou ochranou proti klíšťové encefalitidě. Vzhledem k tomu, že účinnost vakcíny přesahuje devětadevadesát procent, je pravděpodobnost, že se nakazí očkovaný člověk, minimální. Vakcína je k dostání na lékařský předpis jak ve variantě pro dospělé, tak pro děti od jednoho roku. Očkování je možné provést kdykoliv, ale nejvhodnější je zimní období. Tehdy totiž nehrozí potenciální riziko nakažení klíšťovou encefalitidou mezi podáním jednotlivých vakcín.

Očkování provádějí praktičtí lékaři nebo odborníci v očkovacím centru. Cena jedné dávky vakcíny je sice zhruba sedm set korun, většina zdravotních pojišťoven však na ni svým klientům poskytuje příspěvek.

Lenka Štěpánková