„Výsledek hospodaření města Chrudim za první pololetí 2020 je plus 21 milionů korun. I v koronavirové krizi se podařil docela slušný výsledek hospodaření. Uvidíme však, jak dopadne další pololetí,“ uvedl chrudimský starosta František Pilný. Zdůraznil ovšem, že tato cifra vyšla poté, co město obdrželo od státu 29 milionu korun, tedy 1250 korun na obyvatele. „Bez toho bychom byli v minusu 51 milionů,“ dodal Pilný.

Město ale pokračuje v plánovaných investičních akcích, třeba ve výstavbě Popperova náměstí před vlakovým nádražím za 65 milionů korun. S některými investicemi se ale musí alespoň pro letošní rok rozloučit. Jde třeba o očekávanou výstavbu nové lávky přes řeku Chrudimku v Úzké ulici. Projektová dokumentace je hotová, mostek se měl podle plánu začít stavět v letošním roce. Ale nakonec se tato investiční akce právě kvůli finančním škrtům neuskuteční. Lidé, kteří na Jungmannově nábřeží nebo v protějších bytovkách bydlí, se tak musí přes řeku Chrudimku i nadále dostat po dalších dvou mostech. Ty naštěstí nejsou až tak daleko od sebe.

Odložena je i plánovaná přeložka horkovodu spojená se stavbou cyklostezkya parkoviště. „Kvůli tomu, co se dělo s koronavirem, měly Elektrárny Opatovice samy o sobě mnoho jiných starostí, a tak se neuskutečnila důležitá jednání. Na přeložce horkovodu je nevýhoda, že práce lze provádět pouzev létě, aby nebyly ohroženy dodávky tepla. A tak došlok odkladu této akce,“ uvedl chrudimský starosta Pilný.

Žádné velké nebo zbytečné výdaje, hledají se úspory. V tomto duchu chrudimský odbor správy majetku ve výdajové části rozpočtu škrtl více než čtyři miliony korun, z toho byly původně tři miliony určeny společnosti Městské lesy na úhradu ztráty v hospodářských lesích. Úspory našel i odbor kanceláře tajemníka, a to 3,2 milionu. Jde o cestovné, školení nebo poštovní služby. „Na snížení se různými částkami podílely všechny odbory Městského úřadu v Chrudimi,“ potvrdila včera mluvčí radnice Sylva Drašnarová.

Letošní rok je ve znamení epidemie a velkých úspor. Města musí hodně šetřit. Třeba v Litomyšli už na jaře rozhodli, že nebudou na radnice přijímat nové zaměstnance a stopli také vyplácení prémií. „Nepřijímáme nové lidi při přirozených odchodech stávajících zaměstnanců do důchodu, na mateřskou dovolenou a také je rozhodnuto o nevyplácení pravidelných prémií zaměstnancům úřadu, což se samozřejmě týká i vedení radnice,“ sdělil starosta Litomyšle Daniel Brýdl.