„Vymezujeme se proti několika vládním rozhodnutím z posledních týdnů. Tato opatření budou mít zásadní vliv na rozpočty krajů, měst a obcí. V případě Pardubického kraje by mohl být propad až v hodnotě jedné miliardy korun,“ uvedl pardubický hejtman Martin Netolický.

Asociace krajů po vládě požaduje finanční kompenzace, a to ve výši aspoň 300 korun na obyvatele. V případě našeho kraje by šlo o 150 milionů korun.

Bez koronavirové krize byl očekáván rozpočet kraje ve výši 4,7 miliardy korun, nakonec však podle Netolického obdrží ze sdílených daní od státu jen 3,66 miliardy korun.

Hejtman Pardubického hraje - Martin Netolický
Pardubický hejtman Netolický vyzval k odchodu ČSSD z vlády

„Ohrožena jen dotační politika pro obce, neziskovky, sportovce, kulturu, hasiče, ale i investiční politika včetně dlouho avizovaných velkých projektů. Na ty by při schválení daňového balíčku bez kompenzací pro samosprávy již finanční prostředky nezbyly,“ dodal hejtman Netolický.

Propad rozpočtu je 700 milionů. Zrušení superhrubé mzdy bez kompenzací pro samosprávy způsobí propad o dalších 380 milionů.
Martin Netolický, hejtman

Nejvíc jsou ohroženy investice do silnic včetně jejich plánovaných modernizací, tady je totiž nejjednodušší projekty odložit.

„Je potřeba samozřejmě počkat i na to, jak se budou vyvíjet příjmy, ale určitě jsem připravená se o tom s Asociací krajů bavit,“ řekla v České televizi ministryně financí Alena Schillerová na požadavek krajů kompenzačního bonusu 300 korun na obyvatele.

Hřebíčkem do rakve rozpočtů krajů je podle jejich asociace především zamýšlené zrušení superhrubé mzdy. Tím stát a potažmo kraje a obce totiž přijdou podle propočtů ministerstva financí v součtu o 80 miliard korun. Z toho kraje zchudnou v součtu o 7 miliard a obce o 20 miliard. Vláda očekává, že tyto peníze, které se místo v rozpočtech objeví v peněženkách občanů, podpoří díky zvýšené spotřebě restart ekonomiky.

Lyžování v Dolní Moravě
Lyžařská sezona je plná otazníků. Některá střediska odkládají investice

„Jsem pro zrušení superhrubé mzdy, je to paskvil z roku 2006, který do právního řádu nepatří, ale budeme požadovat za výpadek náhradu. Navrhujeme novou sníženou sazbu 19 procent z hrubé mzdy a solidární zvýšení daně se zavedením sazby 23 procent,“ řekl hejtman.

Započaté investice kraj dokončí, vzal si v únoru úvěr z Evropské investiční banky, má je proto kryté.

„Vidím do jisté míry problém v nově zahájených akcích, může dojít k tomu, že nebude garantované financování, zvlášť za situace, že se odkládají dojednané peníze navíc z Evropské unie,“ řekl hejtman.

Kraj chtěl využít nového programu REACT EU na stavbu urgentního příjmů v Pardubické nemocnici, což teď není jisté.

Podle Asociace krajů přitom nebude propad příjmů krajů vládou avizovaných 7 miliard, ale 11 miliard. „Požadujeme proto adekvátní náhradu krajům prostřednictvím úpravy rozpočtového určení daní (RUD),“ dodal za asociaci hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Ilustrační foto
Pardubický kraj je v epidemii nejhorší v Česku

Současné nastavení RUD je předmětem kritiky ze strany Pardubického kraje i bez ohledu na současnou krizi, Náš kraj je na tom podle hejtmana finančně hůře nežli velikostně srovnatelné kraje.

Obce zchudnou o miliardy 

Město Chrudim přijde o 34 milionů korun ročně, Hlinsko zhruba o 15, ekvivalentně na tom budou po chystaném zrušení superhrubé mzdy i menší obce. Tématu se věnujeme na jiném místě listu.