„Nejčastější příčinou nehod v kraji je nesprávný způsob jízdy," sdělila tisková mluvčí krajského ředitelství Policie ČR Eva Maturová. Od začátku roku 2016 do posledního července už dopravní policisté řešili 950 nehod s touto příčinou.

I OSLNĚNI SLUNCEM

„Obecně lze říci, že do kategorie nesprávný způsob jízdy spadají viníci, kteří se plně nevěnovali řízení vozidla, nebo případně uvedli, že byli oslněni sluncem," dodala Eva Maturová.
Hned za nesprávným způsobem jízdy se na žebříčku příčin nehod drží nepřizpůsobení jízdy stavu a povaze vozovky, na třetím místě figuruje nedání přednosti.

Na lehkém ústupu je počet přestupků a trestných činů za volantem páchaných pod vlivem alkoholu.

Od 1. ledna do 15. srpna jen dopravní policisté řešili 157 případů, v nichž měli viníci alkohol v krvi. Odhalili je buď při běžných kontrolách nebo při dopravních nehodách. Vloni to bylo za stejné období 180 přestupků a trestných činů.

Další kategorií provinilců, 
u kterých se sleduje alkohol, jsou cyklisté, chodci či voz-kové s koňmi. Ti byli řešeni „pod vlivem" v devíti případech, což je stejné číslo jako za totožné období v loňském roce.

Nehody o víkendu

V neděli se na silnicích Pardubického kraje stalo 9 nehod. Lehce zraněno bylo pět osob, vznikly škody za 545 tisíc korun. A příčiny? Dvakrát nepřiměřená rychlost, třikrát nedání přednosti v jízdě, čtyřikrát nesprávný způsob jízdy. Jedna bouračka se odehrála pod vlivem alkoholu.

V sobotu byl počet nehod stejný. Podle policejních statistik mohl za čtyři z nich nesprávný způsob jízdy a pět z nich spadá do kolonky „jiná příčina". Lehce raněni byli dva lidé. Jednou policisté odhalili vliv alkoholu.