V dílnách Střední průmyslové školy v Chrudimi se běžně pracuje, ovšem za dodržení hygienických podmínek. „Odborný výcvik je rozdělen v dílnách do dvou skupin, které se nepotkávají. Roušky jsou samozřejmostí, ale třeba u soustruhu znamenají značné nebezpečí. Stroje jsou přitom od sebe vzdálené tři metry, takže by to tak přísné být nemuselo,“ míní ředitel chrudimské průmyslovky František Mihulka. Délka praxe ve škole je rozdělena podle oborů, třeba maturitní ročníky ji mají čtyři hodiny týdně, ostatní žáci mají třeba týden praxe – týden domácí vyučování.

Také ve svitavském odborném učilišti dílny zavřené rozhodně nezůstanou. „Teoretická výuka probíhá on line podle rozvrhu, praktická je pro všechny ročníky jako vždy v našich dílnách,“ uvedl ředitel učiliště Leoš Říha.

Student Michal Hruška je rád, že může být od pondělí doma. „Aspoň se vyspím. Je dobré, že nezrušili praxe a můžeme učňák dokončit,“ pochvaluje si.

Dobíjecí stanice pro elektromobily - Ilustrační foto.
Chrudimská radnice koupí dva elektromobily

Také ve svitavském učilišti jsou roušky samozřejmostí, ale problém může nastat v dílnách. „Roušky používáme v dílnách, kde nehrozí jejich namotání na rotující součásti stroje, jako jsou soustruhy nebo frézy. Máme s rouškami také potíže u žáků, kteří trpí astmatem, proto jsme se rozhodli, že si sami vyrobíme průhledné ochranné štíty. Dostanou je žáci na základě potvrzení od lékaře. A případně je využijí i učitelé, kteří nechodí do uliček mezi děti nebo mají také zdravotní potíže,“ vysvětlil ředitel Leoš Říha. Ve svitavském učilišti měli zatím jen jednotky žáků v karanténě a zatím nikoho nakaženého.

Kvůli koronavirové karanténě zůstaly dílny praktické výuky tento týden uzavřeny ve Středním odborném učilišti a Střední odborné škole v Chrudimi. „Distanční výuka normálně běží, ale tu odbornou jsme museli kvůli nařízeným karanténním opatřením zrušit v učebnách, které se nacházejí přímo ve škole,“ potvrdil ředitel Jaroslav Kořínek.

Odbornou praxi normálně absolvují i budoucí zdravotní sestřičky. Jak v Pardubicích, tak i v Chrudimi školy zachovaly normální praxi v nemocnicích a na ostatních pracovištích.

Ilustrační foto.
ANO nepřesvědčivě vyhrálo, komunisté a SPD zcela vyhořeli

Hotelová škola Bohemia v Chrudimi pocítila značné problémy s protiepidemickými opatřeními. V laboratorních kuchyních a dalších učebnách praktická výuka zůstává v běžném režimu, ale studenti oboru Pedagogické lyceum se musejí praxe vzdát. „Běžně ji vykonávají v domě dětí a mládeže, sportovních klubech nebo školách. Teď je ale nikdo nechce, a tak museli zůstat doma. To samé platí o žácích, kteří docházejí na praxi do restaurací. Ty nás nyní kvůli omezením také nevyhledávají,“ uvedl ředitel chrudimské hotelovky Martin Slezáček.

Součástí této školy je i „základka“ se sportovním zaměřením. Děti se nyní musejí vzdát tělocviku. „Ale nikdo neřekl, že nemají vyhledávat pohyb. Proto veškeré aktivity přesouváme ven na čerstvý vzduch,“ dodal Martin Slezáček. (ron, ik)