Kdo by si myslel, že se lékař českých vojáků ve Wardaku stará jen o ošetřování zraněných, mýlil by se. Bohoušovo portfolio je daleko širší. Samozřejmostí je zdravotní péče o vojáky. Dalším úkolem, který s jeho profesí už tak úplně nesouvisí, je hygienické zabezpečení kontingentu.

Sem patří jak pravidelná kontrola kvality vody v sociálních zařízeních, tak i potravin ve skladu 4. jednotky. Na čistotu mobilních toalet TOI-TOI je doslova „pes". V neposlední řadě se Bohouš podílí na přípravě českých CLS specialistů, tedy vojáků, kteří jsou vycvičení k poskytování první pomoci v polních podmínkách, a příslušníků Afghánské národní armády (ANA).

Vždy připraven

Doktor Bohouš a jeho tým jsou na základně COP Soltan Kheyl neustále v pohotovosti a připravení 24 hodin denně, 7 dní v týdnu poskytnout první pomoc. Léčí nejen české a americké, ale také afghánské vojáky, kteří v uplynulých týdnech utrpěli velké množství vážných poranění, způsobené převážně explozemi improvizovaných výbušnin. Během dvou měsíců Bohouš zasahoval už jedenáctkrát u vážných poranění a zachránil život několika převážně afghánským vojákům.

Informace o kvalitách českého zdravotníka se rychle šíří i za zdmi základny a Bohouš je tak takřka na roztrhání. Každé dopoledne ošetří několik pacientů z řad příslušníků ANA, civilních zaměstnanců, kteří na základně působí spolu s vojáky, tlumočníků i členů bezpečnostní agentury, zajišťujících ostrahu základny.

Zahrádka má úspěch

A co Bohouš dělá, pokud najde volnou chvilku? S velkou chutí a trpělivostí zahradničí. Již první den na základně Soltan Kheyl vysázel několik druhů semen stromů a květin.

Většině z nich se daří dobře a všichni na základně se těší, že z nich zanedlouho vyroste „rajská zahrada". Sazeničky pěstuje v uřezaných pet lahvích a jako truhlíky používá plechové bedýnky od munice.

Vojáci 4. jednotky OMLT ho v této volnočasové aktivitě podporují a fandí mu. Někteří mu dokonce pomohli s objednáním kvalitní rašelinové půdy, jiní mu zajistili přísun nových semínek od trvalek a skalniček až po semena zeleniny, jako jsou okurky, rajčata a ředkvičky.

O jeho zahradnických úspěších se dozvěděli i velitelé jednotek Afghánské národní armády a neoficiálně požádali o několik sazenic Bohoušem vypěstovaných rostlin.

„Pěstování stromků a květin pro mě znamená odreagování od fyzicky i psychicky náročné práce a je to můj nepatrný příspěvek ke zlepšení situace v Afghánistánu," řekl Bohouš ke svému zahradničení.

Martin Hajduch, 4. OMLT