Jediný problém je v tom, že dodávky ochranných pomůcek nelze zajistit dopředu, a tak lékárny musí nakoupit vše najednou a objednat znovu po vyprodání zásob. Pokud tedy bude ještě co. „Když materiál dojde distribuci a na e-shopech, tak máme smůlu,“ konstatovala lékárnice Dita Juřenčáková z pardubické Lékárny Grand.

Málo rukavic

„Máme dostatek roušek a dezinfekcí, ale na distribucích pro lékárny to mají drahé, takže vše bereme z e-shopů české výroby. Máme i poměrně velký výběr, objednali jsme přes deset tisíc jednorázových chirurgických roušek, jednorázové nano roušky, pratelné bavlněné i nano roušky a respirátory FFP2,“ řekla Juřenčáková. Rukavic mají v pardubické lékárně velmi málo, jsou totiž minimálně dvakrát dražší než dříve.

„Místo 130 korun stojí teď balení sto kusů obyčejných gumových rukavic 300 korun,“ potvrdila Juřenčáková. Dezinfekcí je na lékárenské distribuci podle Juřenčákové také velmi málo. Jednorázovou chirurgickou roušku nyní prodávají v Lékárně Grand za 10 korun, před koronavirem stála pouhé dvě koruny a v době povinnosti nosit roušku všude stála přibližně 25 korun. Lékárenské distribuce v současností nabízejí jednorázovou roušku za 25 korun, pro soukromé lékárny je výhodné nakupovat jinde.

1500 roušek za den

Dostatek ochranných pomůcek má i lékárenský řetězec Dr. Max. „Ochranné pomůcky máme v dostatečné míře jak pro personál lékáren, tak i pro jejich klienty. Máme 460 poboček a v uplynulém týdnu dosahovaly denní prodeje v některé dny hranice 1500 kusů roušek a respirátorů,“ uvedl mluvčí lékárenského řetězce Dr. Max Michal Petrov.

Podle Petrova je to méně prodaných kusů než poslední červencový týden, kdy padaly dosavadní letní rekordy v prodeji. Lidé však stále nakupují roušky mnohem více, než je běžné. Cena roušek je nyní vyšší než před koronavirovou krizí, je to kvůli vyšší nákupní ceně u dodavatelů. Dva kusy jednorázových chirurgických roušek stojí na e-shopu Dr. Maxe 49 korun, dezinfekce Anti-COVID v 50 mililitrovém balení stojí 129 korun. Ochranné rukavice jsou u Dr. Maxe zcela vyprodané.

Větší zájem o roušky

„Zájem o roušky se od minulého týdne několikanásobně zvýšil, naše lékárny i e-shop mají dostatečné zásoby hygienických pomůcek a na druhou vlnu opatření jsme připraveni,“ sdělila mluvčí lékárenského řetězce BENU Alžběta Piškulová. Roušky prodávají v lékárnách BENU jednotlivě nebo v balení i po 50 kusech. Jedna rouška momentálně vyjde na 19 až 25 korun v závislosti na typu a velikosti balení.

Na nová hygienická opatření, která mají platit od září, jsou připraveni i ve svitavské lékárně Na Hraniční. „Jsme určitě připravenější, než jsme byli v březnu. Roušek máme dost a za mnohem lepší ceny než na jaře,“ řekla vedoucí lékárnice Marie Frýzová.

Zásoba roušek by v lékárně Na Hraniční měla vydržet až do Vánoc, momentálně je prodávají za dvakrát až třikrát nižší cenu než na jaře. Ve Svitavách mají i dostatek dezinfekčních gelů, ale nezásobují se jimi, protože se již dají pořídit v drogeriích a různých obchodech. „Jediný problém jsou rukavice, které se sice dají sehnat, ale jsou třikrát dražší než dříve. Už je za tyto ceny objednávat nebudeme,“ dodala Frýzová. Lidé začali roušky ve větší míře nakupovat už od července, nyní se prodej pohybuje v číslech, která byla v březnu a dubnu.

Kristina Křivková