Petici proti plánovanému faktickému zrušení finančních úřadů v 34 městech celé republiky už podepsalo přes tři tisíce lidí. V Pardubickém kraji se má „optimalizace“ berňáků dotknout čtyř měst: Holic, Hlinska, Litomyšle a Moravské Třebové. Podle finannčí správy jsou to nejméně vytížené úřady, jejichž redukcí se ušetří miliony korun.

Starostové dotčených měst bijí na poplach s tím, že se tamní úřady změní v pouhé podatelny se dvěma pracovníky. To podle nich umožní nanejvýš daňové přihlášení odevzdat, ale již žádné další služby či konzultace.

„Taková podatelna má fungovat dva dny v týdnu. Zamýšlené opatření se tedy prakticky rovná zrušení finančního úřadu,“ řekl starosta Hlinska Miroslav Krčil. A podivil se, že opatření jde přesně proti slibovanému přibližování veřejné správy občanům.

Petici logicky podepsal i starosta Litomyšle Daniel Brýdl. „Na druhou stranu, kdyby se státu povedlo kvalitně elektronizovat všechna možná podání, tak z hlediska občana by to bylo správně. Ale myslím si, že stát říká B, ale už nikoliv A: Ano, zaveďme estonský systém elektronické správy, ovšem zatím to tak není,“ řekl Brýdl.

Podle něj je špatné, že stát předbíhá a ruší kamenné úřady bez toho, aby je nejdřív nahradil elektronickými.

Ryby v Zámecký rybníku v Heřmanově Městci jsou nakaženy herpes virem, bude nutné ho vylovit.
Ochranáři: Labuť krmte na břehu

Změny se lidem nelíbí, a to nejen podnikatelům. „Samozřejmě mi to znepříjemní život. Necestuje se mi dobře a vyčerpává mě to. Pokud budu jezdit dál, bude to jen další zbytečné šikana od našeho státu,“ řekl invalidní důchodce Martin Němec z Hlinska.

Dotčených měst se zastalo také hejtmanství a kritizuje stát za rostoucí centralizaci. Rušení berňáků se opět týká především měst v odlehlých částech kraje, které již nyní bojují s vylidňováním a úbytkem služeb. Zamýšlené úspory jsou prý navíc diskutabilní.

"Žádná panika!"

Vedení finanční správy zatím o „optimalizaci“ poboček nerozhodlo. Proti se bouří starostové všech dotčených obcí.

Vedení finanční správy si myslí, že omezení provozu úřadů ušetří daňovým poplatníkům nemalou částku.

„Díky změně lze v následujících pěti letech dosáhnout úspor ve výši téměř sedm set milionů korun, aniž by toto opatření mělo zásadní dopad na služby,“ informoval mluvčí finanční správy Petr Habáň.

Na první vlnu snížení provozu si zvykají někteří daňoví poplatníci už tři roky. „První vlna optimalizace finančních úřadů nastala už v roce 2016. V režimu 2+2 už po tři roky úspěšně pracuje třiadvacet územních pracovišť,“doplnil Habáň.

V současnosti má finanční správa 201 územních pracovišť. Správa přitom upozornila, že má v porovnání se sousedními zeměmi jednoznačně nejhustší síť územních pracovišť, a to 20,5 na jeden milion obyvatel. Slovensko má podle správy na jeden milion obyvatel 14,8 kontaktních míst, Polsko 10,8, Rakousko a Bavorsko osm a z ostatních států má například Dánsko pouze 5,5 pracovišť na milion obyvatel.

Ilustrační foto
Pozor na změnu územního plánu, vyzývá chrudimská radnice