V Litomyšli si filmaři vyhlédli především Střední školu zahradnickou a technickou, která filmu poskytne prostory pro scény z notářské kanceláře, v níž pracuje hlavní postava. Natáčet se bude také v Litomyšlské nemocnici, ve filmu z ní ale bude psychiatrická léčebna.

„Nakonec se v tomto městě odehraje i závěrečná scéna filmu, která se bude natáčet v exteriéru ulic města,“ prozradil René Kořenář, výkonný producent produkční společnosti Frame100r.

Natáčení v Chrudimi?

Byt hlavní postavy filmaři vytvoří ve Svitavách. Producenti zvažovali natáčení i v Chrudimi, ta se ale ve filmu nejspíš neobjeví. „Chrudim nám z lokalit asi vypadne, budeme moudřejší až po dalších obhlídkách za týden,“ dodal Kořenář. Prostředí, které hledali v Chrudimi, poskytne totiž i Litomyšl.

„Čas strávený přejížděním štábu je pro nás též jednou z položek rozpočtu a raději ho využijeme lépe pro samotné natáčení,“ vysvětlil producent.

Děj snímku se odehrává v malém městě, o jaké město se ale jedná, divák z filmu nezjistí. Natáčení v Litomyšli a Svitavách štáb plánuje na letošní září.

Mimo Prahu

Filmaři si místa v Pardubickém kraji vybírají především proto, aby se vyhnuli Praze, kde jsou filmové lokality často nedostupné termínově i finančně. Právě peníze jsou jedním z důvodů, proč si filmaři hledají cestu do Pardubického kraje, ten se totiž snaží tvorbu audiovizuálních děl podporovat. „Chceme propagovat zajímavá místa v našem kraji, která se objeví v projektech filmové turistiky. Dále tím podporujeme obslužné činnosti místní infrastruktury a také pomáháme zachovávat dokumenty mizejícího času a lidí v našem kraji,“ odůvodnil radní René Živný. Na natáčení filmu Slovo přispěl kraj částkou 700 tisíc korun.

Dalším důvodem, proč chtějí producenti točit filmy mimo Prahu, je zalidněnost území. „Obyvatelé měst tolerují filmaře na ulicích příznivěji než davy neochotných cizinců a turistů v Praze,“ zhodnotil Kořenář. Podobný názor měl i režisér Robert Sedláček, který na pardubickém Pernštýnském náměstí točil film o Janu Palachovi. „Když tady natáčíme, tak tu neběhá sto padesát Číňanů s foťáky a nefotí mě při tom,“ řekl tehdy Sedláček. Pernštýnské náměstí sloužilo jako kulisa, děj se odehrával na pražském Václaváku.

Ilustrační snímek. Pouta
Hra na pavoučky skončila znásilněním sedmileté dívky

Natáčení v menších městech si pochvalovali i tvůrci filmu Lovení, ve kterém se nedají přehlédnout pardubické záběry na třídu Míru, park Na Špici, zámek nebo závodiště. „Za celou dobu se nám nestalo, že bychom měli problém se vstřícností lidí,“ pochvaloval si vedoucí natáčení Denis Kučera.

Slaťinany ve filmu

Ve filmu si ale letos zahraje také zámek ve Slatiňanech, kde se bude natáčet slovenský film Slúžka. I tento snímek podpoří Pardubický kraj, a to částkou půl milionu korun. Další peníze poslal do vzdělávacího cestopisu České televize. Ve třináctidílném cyklu budou filmaři spolupracovat s knihovnami a nakladatelstvími, jeden díl bude věnován Pardubickému kraji.

ANKETA DENÍKU: ČEŠI V POHYBU

Kvůli mezinárodní situaci letošní prázdniny strávíme převážně v Česku. Deník se rozhodl zjistit, jak chcete letošní dovolenou strávit právě vy a vaši blízcí. Do speciální ankety se zapojily již stovky čtenářů. Zúčastněte se také a pomozte nám zjistit, jak bude léto v Česku vypadat. Stačí do 20. května 2020 vyplnit anonymní formulář, který najdete na adrese www.cesivpohybu.cz.