Pár kilometrů od hranic

Lázeňské město Kudowa Zdrój ležící v takzvaném Českém koutku se nachází jen několik kilometrů severovýchodně od města Náchod. Patří mezi jedno z nejstarších lázeňských míst v Evropě. Jeho historie sahá až do patnáctého století, kdy byla celá oblast součástí zemí Koruny české. Z dřevěného Altánu lásky nad městem se naskýtá výhled na lázeňský park a při dobré viditelnosti i na hřeben Orlických hor.
Nejen v parných letních dnech zve ke zchlazení Vodní svět, jediný aquapark v Kladském hrabství. Ten nabízí uprostřed lázní v Kudowě například pětadvacetimetrový bazén, vodní trysky, brouzdaliště, vířivku, saunu a také dvaadevadesátimetrovou skluzavku.

Pro zájemce, kteří chtějí omládnout a na chvíli zavítat do říše dětství, je denně otevřené Muzeum hraček „Bajka". Výlet do světa hraček ocení i malí návštěvníci. Mohou si prohlédnout nejširší sbírku tohoto druhu v celém Polsku. Vystaveno je několik tisíc exponátů, které dělaly radost jejich rodičům, prarodičům i praprarodičům. Od pondělí do pátku otevírá své dveře také Muzeum žáby, které schraňuje více než tři tisíce exponátů pocházejících z téměř dvaceti zemí a šesti kontinentů. Jsou jimi různé předměty s podobou obojživelníka, jejž nese muzeum v názvu. Potápěčská maska, hrníčky, solničky i popelníky – to vše je ve sbírce bezplatně k vidění.

Mezi další turistické zajímavosti okolí patří Bludné skály, labyrint skalních útvarů v Národním parku Stolové hory, a kostnice zvaná Kaple lebek, která ve vedlejší obci Czermna připomíná oběti válek a epidemií v Kladském pomezí.

K sousedům za historií

Název dalšího z atraktivních míst v polském příhraničí se objeví, přesuneme-li prst na mapě směrem na jihovýchod. Z východních Čech do Kletna, vesnice ležící v zeleném údolí na úpatí Sněžníku, auto dojede přes Międzylesie a Bystrzyci Kłodzkou.
Muzeum země.
V Kletně sídlí Muzeum země s jurským parkem, sbírkou minerálů a zkamenělin včetně dinosauřích vajec. Do historie, ovšem ne tolik vzdálené, je možné se vydat i návštěvou bývalého uranového dolu.

Nemusí zoufat ani ten, komu vyhládne. V blízkosti se nachází chov Nad Stawami, jedna z nejpopulárnějších rybářských bašt v Kladském hrabství. Přijíždějící turisté si mohou vybrat z pestré nabídky ryb připravovaných na mnoho způsobů nebo si sami v jednom ze třech rybníků pstruha ulovit a zanést do kuchyně.
Posilněni se pak mohou návštěvníci vydat do Medvědí jeskyně vyzdobené krápníky. Je to největší polská jeskyně zpřístupněná turistům. Svůj název dostala podle nálezu pozůstatků kostí medvěda jeskynního. Kvůli velkému zájmu je nutné si její prohlídku objednat předem. Otevřená je denně mimo pondělky a čtvrtky.
Medvědí jeskyně. 

Výlet do Kletna je také možné si zpestřit zajížďkou k nádrži na Staré Morawě nebo k více než dvacetimetrovému vodopádu v horské vesnici Miedzygórze.

Hana Strnadová