„Ochrana našeho zdraví je kvůli pandemii covid-19 tématem číslo jedna, ale neměli bychom opomíjet ani další závažné nemoci. Proto jsme také letos polepili trolejbusy kníry, které právě mají nabádat k nepodceňování prevence, s níž je spojený případný včasný záchyt nemoci,“ vysvětlil ředitel dopravního podniku Tomáš Pelikán.

KNÍRY MAJÍ ROUŠKY

Po krajském městě tak bude jezdit celkem pět trolejbusů, které budou mít na přední straně nalepený černý knír s očima. Oproti loňskému roku ale kníry prošly proměnou, jednotlivé dopravní podniky reagují na složitou epidemickou situaci a kníry mají letos kromě očiček také roušky.

„Věříme, že vozy s knírem vzbudí žádoucí pozornost v ulicích měst a v rámci našich možností přispějeme dobré věci,“ dodal Pelikán.

Kromě knírů na vozech budou k vidění i další grafické materiály, a to nejen ve vozidlech, ale také na sociálních sítích, webových stránkách či v zákaznických centrech. „V letošním roce se do akce zapojilo více než deset dopravních podniků. Například v Praze bude polepeno kníry 20 autobusů a 20 tramvají, v Ostravě 40 nejnovějších tramvají a v Plzni vyjede dokonce 60 vousatých vozů všech tří trakcí,“ informoval ředitel Sdružení dopravních podniků ČR Martin Chval.

Movember si již posedmé nenechají ujít ani hasičiz Chrudimi, kteří si pěstují své kníry. „Hasiči musí být vždy oholeni, aby mohli použít dýchací přístroj. Jediné, co mohou mít, je knír, a tak neváhali a již posedmé se do této akce zapojili,“ vysvětlila mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Co je Movember?

Movember je název charity, která se každým rokem snaží listopadovou kampaní přesvědčovat muže, aby si nechali narůst kníry a pomohli obrátit pozornost k otázce mužského zdraví, a vybrat pro tyto účely finance. Iniciativa vznikla v roce 2003 v Austrálii. Soustředí se zejména na typicky mužská onemocnění, kterými jsou rakovina prostaty a rakovina varlat. Název Movember vznikl jako složenina dvou anglických slov – moustache (knír) a November (listopad).