Přijíždím do městečka Chotěboř nedaleko Havlíčkova Brodu. Každý rok se zde na začátku letních prázdnin scházejí stovky milovníků literárního žánru sci-fi, fantasy a hororu. Koná se tady setkání s příhodným názvem Festival fantazie, který končí tuto neděli.

„Jako program je zajímavý, ale vůbec nevím, co si mám vybrat," říká nešťastně Lenka z Chrudimi. Před sebou má rozložený papír o rozměru A4, který je zhusta potištěn programem a až na drobné mezírky začíná v devět ráno a končí po půlnoci.

Zábava všeho druhu

Přednášky, semináře, besedy, různé tvořivé dílny se tematicky věnují například filmové sérii Star Wars, fenoménu Harry Potter, deskovým hrám či seriálům. Nevím, kam dřív skočit. Zajímají mě více čínští démoni a užitečné rady, jak se proti nim bránit, nebo lodě a poklady středověku? Nedá mi to a zajdu i na poutavé vyprávění Ondřeje Soukupa o výbušninách. Malá třaskavina je třeba i v airbagu v každém volantu, aby se při nárazu vzduchový polštář dostatečně rychle nafoukl.

Aby toho nebylo málo, tak program v různých časových intervalech protínají různé mezihry jako třeba hod elfem nebo pití piva. Zrovna téhle disciplíny se rád účastním. Avšak pití na čas ve dvaatřicetistupňovém vedru není vpravdě nejlepší nápad. Soutěživost mě dovede až do finále a ze stupňů vítězů div nespadnu.

Z Festivalu fantazie v Chotěboři.

Chvilku odpočívám ve stínu a s elánem vyrážím do rušného dění kolem. Nahlížím pod ruce hráčům deskových her, tu a tam se připojím do skupinky diskutujících nebo z bezpečné vzdálenosti sleduji experimenty, které si pro zájemce připravili kantoři a studenti pražského Matfyzu.

„Dnes tu zkoušíme akustické pokusy, včera jsme tu měli kapalný dusík a hráli jsme si se skládáním barev. Byla tu i plasmová kouzle, ultrafialové světlo a podobně. Naší snahou je přiblížit běžné veřejnosti fyziku za pomoci vizuálně zajímavých experimentů," říká Věra Koudelková z Matfyzu.

Diváci jsou z ukázek nadšení a s chutí zkouší nabízené experimenty. „Škoda, že jsme to neměli i u nás ve škole," poznamenávají smutně.

Přehlídka začíná

Ne všichni účastníci jsou v civilu. Z davu vyčnívají superhrdinové, králové či kouzelníci, kteří jakoby z oka vypadli předlohám z oblíbených knih, komiksů či filmu. Této zábavě se říká cosplay a fanouškové se prostě baví tím, že si doma vyrábí co nejvěrnější kostým, aby se podobali filmovému vzoru.

Jenže má to tu nevýhodu, že některé oblečky, byť naprosto věrně zpracované, nejsou vhodné pro třicet stupňů ve stínu. „Je v tom strašný vedro, ale je to legrace," říká mi Katka z Prahy v rudém kostýmu komiksového hrdiny.

Ušít takový oblek však chce šikovnost, čas i peníze. „Vyráběl jsem ho tak rok, pomohla mi i kamarádka, ale prostě mě to baví, jak výroba, tak nošení kostýmu," dodává Jakub Sládeček ze Zlína.