Opakované návštěvy kamenných lékáren by tak mohly odpadnout. „Nejvíc mě naštve, když mi magistra oznámí, že některý z předepsaných léků nemá na skladě a musí ho objednat. To pro mě znamená následující den další cestu do města. Pokud existuje možnost dovozu domů, rád ji využiji,“ říká třiašedesátiletý Martin Klement z Chrudimska.

Novinku před několika dny zavedla Lékárna.cz ve spolupráci s chrudimskou lékárnou Prima. Postup je jednoduchý. Kód z elektronického předpisu vystaveného lékařem je možné odeslat prostřednictvím formuláře na webových stránkách, zprávou SMS nebo mailem. Jakmile lékárníci zjistí, jestli jsou léky na skladě a jaká bude cena případného doplatku, zavolají, a to nejpozději následující pracovní den. Poté se s objednavatelem domluví, zda si léky vyzvedne osobně, nebo mu mají být doručeny domů.

Ilustrační foto
Studenti ze „zdrávky“ se vrátili na povinnou praxi do nemocnic

Pro vydání léků stačí občanka

Třeba v lékárnách BENU lze rezervaci snadno zvládnout prostřednictvím webového formuláře nebo aplikace v telefonu. Ve vybrané lékárně nejprve veškeré předepsané medikamenty shromáždí a poté zatelefonují nebo pošlou sms zprávu, že je zásilka připravena k vyzvednutí. Medikamenty lékárna vydá nejen po předložení čísla rezervace nebo kódu z eReceptu, ale stačí i sdělení čísla občanského průkazu.

S rozvozem léků až do domu má chrudimský oblastní spolek Českého červeného kříže (ČČK) zkušenosti už od jara. „Služba je určena nejen pro seniory, ale rovněž pro osamocené matky s dětmi, zdravotně znevýhodněné občany, pacienty s onkologickým či autoimunitním onemocněním, lidi v karanténě a další osoby, kteří se ocitli v tíživé situaci v důsledku epidemie nemoci covid-19,“ potvrdil ředitel chrudimského spolku ČČK Vratislav Příhoda.

Léky mohou být doručeny do těchto obcí na Chrudimsku a Pardubicku:

Barchov, Bítovany, Bylany, Čepí, Dolní Bezděkov, Dřenice, Dubany, Dvakačovice, Heřmanův Městec, Honbice, Hrochův Týnec, Chrudim, Jezbořice, Klešice, Kočí, Kostěnice, Lány, Lukavice, Mikulovice, Morašice, Nabočany, Orel, Ostřešany, Pardubice, Přestavlky, Rabštejnská Lhota, Rozhovice, Řes-toky, Slatiňany, Sobětuchy, Spojil, Srnojedy, Staré Jesenčany, Starý Mateřov, Stolany, Svídnice, Trojovice, Třebosice, Třibřichy, Tuněchody, Úherčice, Úhřetice, Úhřetická Lhota a Vejvanovice