Dostat se po vlastní ose nepozorovaně z bodu A do bodu B, bez jakékoli podpory, odkázáni sami na sebe. Překonat přitom třeba i řeku a policejní hlídky. Takové bylo noční cvičení, které se v uplynulých dnech uskutečnilo v centru Hradce Králové za jeho běžného provozu. Výsadkáři si tu zahráli na uprchlé vězně, kterým byli na stopě policejní pořádkáři.

„Jednalo se o druhé společné cvičení v takto unikátních podmínkách, kdy pro každou ze zúčastněných stran mělo cvičení v terénu svůj význam. Na ploše cca 12 km2 se měli výsadkáři dostat nepozorovaně po vlastní ose z bodu A do bodu B. Přitom prostředí a činnost, ve které se nacházeli, nebyla pro ně typickou, jelikož většinou jsou ozbrojeni a mají plnou vojenskou i informační podporu. Nyní si však museli poradit v podmínkách, kdy jsou odkázáni sami na sebe, bez jakékoli podpory. Navíc jim cestu ztěžovaly nejen náročné úseky, jako bylo například překonání řeky, ale i všudypřítomné policejní hlídky,“ popsala podmínky, za kterých cvičení probíhalo, policejní mluvčí Lucie Konečná.

Zdroj: Youtube

Model záchytu uprchlého vězně, s nímž se policisté v rámci běžného výkonu služby mohou reálně setkat, si na výsadkářích pod jednotným velením vyzkoušely více než dvě desítky policistů.

„Museli si přitom poradit s rekognoskací terénu a obsazením hlavních bodů poměrně rozsáhlého území s minimem policejních sil,“ uvedl velitel Krajské pořádkové jednotky Libor Haken.

Desítky prodejců i nakupujících přilákaly pravidelné bleší trhy v Hradci Králové.
FOTO, VIDEO: Prodej, kup, vyměň - hradecké Nábleší dává věcem druhý život

Policisté pořádkové jednotky si přitom ke spolupráci přizvali i Leteckou službu Policie České republiky. Ta odhalovala „uprchlé vězně“ za pomocí dronu.

"Mezitím ve štábu velitelé cvičení z řad vojáků a policistů sledovali průběh celé akce, nasazení sil a prostředků, operativní komunikaci, součinnost jednotlivých subjektů, aby následně mohlo dojít k jejímu vyhodnocení. Výcvik byl prospěšný pro obě strany, došlo k výměně informací i vlastní strategie při samotné akci, proto budou podobná cvičení pokračovat i v budoucnu,“ dodala Konečná.

Stejně jako byly změny v úkolech a struktuře u přechozích inkarnací 43. výsadkového pluku taženy především změnami v bezpečnostní a politické sféře, nebylo tomu ani tentokrát jinak. Události roku 2014 na Ukrajině zapříčinily dramatickou změnu ve vnímání hrozeb u všech států Severoatlantické aliance. Požadavek Auditu národní bezpečnosti na schopnost AČR „reagovat na hrozby v extrémně krátkém čase“ a direktiva vlády na rozšíření armády o 5.000 mužů a žen daly vzniknout analytickému týmu, který určil jako nejvhodnější řešení „vznik třetího manévrového prvku v podobě výsadkového pluku“ na bázi 43. výsadkového praporu. Po roční paralelní existenci 43. výsadkového praporu a nově zřízeného Organizačního jádra výsadkového pluku vzniká jejich sloučením, symbolicky 1. října 2020, 43. výsadkový pluk. Ten se tak stává primární silou okamžité reakce AČR. /Zdroj: 43vysadkovypluk.cz/