Memorandum mezi Pardubickým krajem a ministerstvem dopravy platí. Ministr dopravy Dan Ťok jeho platnost hejtmanovi potvrdil. Stát se tímto dokumentem zavazuje k dopravním stavbám navazujícím na rychlostní silnici R35.

„Na toto memorandum se nás ptali jednotliví starostové. Obě dvě strany se k němu hlásí. Bavili jsme se o realizaci jednotlivých staveb, které budou navazovat na výstavbu rychlostní silnice R35. Čelem se k tomu postavil také Státní fond dopravní infrastruktury, který dá peníze na přípravu jednotlivých projektů," nechal se slyšet hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Po průzkumu 
se začne stavět

Šéf krajské vlády je přesvědčen, že dlouhá léta zanedbávaný projekt se velmi brzy konečně dočká své realizace.

„To, že je to s přípravou R35 myšleno vážně, dokazuje fakt, že ministerstvo na podzim vypíše výběrové řízení na záchranný archeologický výzkum v trase stavby. Je to jasný signál, že se už realizace blíží, jelikož obvykle po průzkumu začíná samotná stavba," vysvětlil svůj optimismus hejtman.

Projekt je v současné době ve fázi výkupu pozemků, žádný nepřekonatelný problém se prý zatím neobjevil.

„Prozatím jsem nebyl informován o nějakém novém případu typu Havránková. Zatím sice nejsou všude vypořádány majetkoprávní vztahy, nicméně v tom prvním úseku je stav výkupů vysoký. Stavba by se na tom zadrhnout neměla. Je ale obtížné předvídat reakce jednotlivých vlastníků, kterých jsou stovky," řekl Martin Netolický.

Silnici R35 musí řešit každý ministr

Na přípravě R35 se krajské vedení musí shodnout už s několikátým ministrem, šéfovat resortu dopravy je totiž vysoce rizikové povolání, které málokdo „přežije" déle než několik měsíců. Pro samosprávu to ale podle hejtmana problém není. „Silnice není levá ani pravá. Je to věcný problém, bez ohledu na to, kdo je zrovna ministr. R35 bude řešit každý ministr z každé strany, jelikož druhá páteřní komunikace tady chybí," dodal Martin Netolický.