Zátěžový fyzický test s dýchací maskou a navíc v protichemickém obleku musí každý profesionální hasič absolvovat minimálně dvakrát ročně. Já se o něco takového pokoušel poprvé a přiznávám, že to nebylo bez obav.

U dveří nás s kolegou, fotografem Lubošem Jeníčkem, vítá mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Jdu podepsat papír, ve kterém stvrzuji, že cvičení podstupuji na vlastní žádost a poté jdeme do přípravny. Tam už na nás čeká instruktor z řad pardubických hasičů – František Lokaj. Připravuje potřebnou výstroj – přilbu, dýchací přístroj a protichemický oblek. Celé to dohromady váží 22 kilogramů, což je třetina mé vlastní váhy.

František mi vysvětlí, co a jak s výstrojí a jde se na to. Nejdříve ze všeho dostanu dýchací přístroj, helmu, masku a nakonec na mě navlékne zelený protichemický oblek, který už se používá jenom na výcvik. A „zábava" může začít. Poslední pokyny a jdeme na první a nejtěžší zkoušku.
Čeká mě výstup jako z pohádky. Sedmero schodů vzhůru na hasičskou věž a zpátky a to celé pak ještě jednou. Největší překážka tady budou miniaturní schody.

Páry „těžkejch" bot

„Dívej se, to schodiště je úzké a ty jsi teď nafouklejší, takže se ti půjde hůř. Nemusíš ale nikam spěchat," instruuje mě František. Pochodem vchod, páry těžkejch bot, jak zpívá  skupina Kabát. Po pár krocích mu dávám za pravdu…

Ve skafandru jsem poprvé v životě. Je v něm těsno, vlhko, teplo a nepohodlno. Na nohy si člověk vidí, až když se mírně předkloní a dostávat těžké boty na miniaturní schody nejde také úplně snadno. ..
Lezu proto opatrně, ale stejně už kolem pátého patra začínám trochu funět. Bojím se, abych s dýchací maskou nepřestal stíhat s dechem, ale to se nestane. To ještě nevím, že horší než cesta nahoru je cesta dolů. Zatímco nahoru jde o to přežít, cestou dolů je to o tom nezabít se při uklouznutí.
Při druhém sestupu se tomu stejně nevyhnu, když se mi volná část skafandru pod ramenem zachytne o zábradlí. Podklouznutí podrážek ale ustojím a mám to za sebou. Je mi trochu teplo…

Na konci pětiminutovky na kole skoro nevidím dopředu, jak se mi zapařil průzor.

Pokračujeme do posilovny. Tady na mě čeká rotoped. František říká, že pojedu pět minut a pomůže mi dostat nohy do pedálů. Začínám šlapat. Z kola strach nemám. Proti hodině spinningu s trenérem Janem Kristlem je tahle část zátěžového testu procházka růžovou zahradou.

Po třech minutách akorát Vendula Horáková pobaveně zjišťuje, že z mého skafandru odkapává voda. Také si všímám, že průzor mého zeleného skafandru vypadá, jako když mi uvnitř prší. Je mi už dost teplo a čeká mě další kolo. Závaží. Desetkrát zatáhnout dolů závaží na jednom z posilovacích strojů.

Je mi skvěle…

Jako závěrečná zkouška je jemná motorika. V rukavicích, které jsou mi o tři čísla větší a kde už mi zpocené ruce plavou mám otevřít skříň s nářadím v hasičském voze, vyklopit ji a ze stěny sundat těžké nůžky, kterými se stříhají auta. To celé pak zase uklidit na své místo. Zvládám. Mluvčí hasičů mi později prozradí, že tady už František asi trochu slevil, protože jsem také mohl dostat za úkol rozvinout a svinout hadice a nebo postavit dekontaminační sprchu. Mám to za sebou a proti vlastnímu očekávání mi není nejhůř. Zápřah to ale byl pořádný.

„Zásahy v přetlakových oblecích jsou považovány za nejnáročnější. Je to dáno i tím, že samotný protichemický oblek váží přibližně 10 kilogramů, může v něm dojít i k přehřátí organismu a ukáže se zde i fyzická zdatnost hasičů. Každý z nich musí minimálně jednou za šest měsíců prodělat výcvik v protichemickém obleku, pokud v uvedenou dobu neměl ostrý zásah," vysvětluje princip zátěžových testů Vendula Horáková.